Lemmings

Lemmings cover Žánr: Logická
Datum vydání: 23.05.2006
Výrobce: Team17
Distributor: Sony Computer Entertainment
Licence: Plná hra
Platforma: PlayStation Portable, PlayStation 2, PlayStation 3
Série: Lemmings

Od vydání prvních Lemmings přeci jen již nějaká ta doba utekla a tak se není čemu divit, že v Sony přišli s nápadem oživit tuto herní legendu. Patnáct let od vydání se tak původní Lemmings dočkali své předělávky. Hráči si tak znovu mohou protrpět všech 120 levelů, k nimž vývojáři přidali 36 zbrusu nových. A pokud by někdo stále neměl dost, nechybí editor uživatelských úrovní. Ty jsou zřejmě jedním z největších plusů těchto lumíků. Hráči nejenže dostávají prostor si vytvořit vlastní úroveň, ale navíc se o ni mohou podělit s ostatními nadšenci komunity. Hráči se tak dostává do rukou téměř neomezený přísun nových a nových výzev. Razantní obměnou samozřejmě prošla samotná grafika. Lumíci již nejsou jen směsicí několika pixelů, nýbrž nabízí detailní trojrozměrnou grafiku. Ta naštěstí nijak nemění zaběhnuté principy a stále své svěřence provádíme nástrahami posetým světem v klasické 2D plošinovce.

Když se jedná o celkovou předělávku prvního dílu série, tak je samozřejmě myšleno se vším všudy. K ruce tak opět dostáváme osmičku dovedností, jíž svým svěřencům přidělujeme. Lezení po svislých stěnách a paraple k překonání výšek si lumík ponechává až do zdárného splnění své mise. Tedy za předpokladu, že jej cestou neobětujeme pro vyšší dobro. Již ze samé podstaty záludností všech nástrah je jasné, že je zhola nemožné dovést k cíli všechny lumíky. Ale s tím je počítáno. Hráč má v závislosti na obtížnosti definováno, kolik svých svěřenců musí provést, aby level zdárně pokořil. Omezení pocítíme i v počtu využití jednotlivých dovedností. Je tak nezbytné si předem naplánovat cestu s ohledem na své možnosti.

Krom dvojice již zmíněných dovedností dostáváme k dispozici tři různé kopáče. Zatímco jeden proráží vodorovné tunely, druhý se pustí do hloubení svislé díry a do třetice se vydáme šikmo dolů. K překonání vyvýšenin naopak vsadíme na stavitele, který ze svého pytle vytáhne dvanáct schodů. Na ty lze samozřejmě navázat a postavit adekvátně dlouhé schodiště. Jelikož jsou lumíci nehorázně tupá stvoření, co se ženou vpřed dokud nenarazí na nějakou překážku, tak je musíme neustále směrovat správným směrem. K tomu nám slouží blokeři. Jejich údělem je se obětovat pro dobro týmu, jelikož ve chvíli, kdy jim tuto schopnost přiřadíme, přichází ke slovu poslední dovednost. Po průchodu skupiny je zapotřebí lumíka proměnit v tikající bombu.

Hra vyšla v mírně odlišných verzích pro PlayStation Portable, PlayStation 2 a PlayStation 3. Verze pro PSP a PS 2 jsou víceméně po grafické stránce identické. Samozřejmě nemohou chybět neocenitelná rozšíření online komunity. Zásadním vylepšením je podpora oblíbené kamerky EyeToy. Pro tento účel vznikla dvacítka speciálně uzpůsobených úrovní, v nichž hráč naplno využije svých končetin k překonání záludných překážek. Velkou škodou je tak absence hry pro dva hráče, jenž u původních Lemmings slavila velký úspěch. Ale i tak byly tyto verze přijaty vesměs kladně, o čemž svědčí i vysoká hodnocení recenzentů. Rozporuplně zapůsobila až naposledy uvolněná verze pro PlayStation 3. Lehce vylepšená grafika zkrátka nemohla vynahradit absenci editoru, potažmo možnosti si stahovat nové úrovně.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *