Lemmings

Lemmings cover Žánr: Logická
Datum vydání: 14.02.1991
Výrobce: DMA Design
Distributor: Psygnosis
Licence: Plná hra
Platforma: Amiga, PC, Commodor 64, SNES, Game Boy, Atary ST, Apple II, Sega a mnoho dalších
Série: Lemmings

Málokterá hra se může chlubit takovou oblíbeností jako právě lumíci. Originální myšlenkou se autorům podařilo nadchnout miliony hráčů, co s vervou sobě vlastní prováděli své Lemmings nástrahami jejich světa. A nutno podotknout, že to ani náhodou nebyla žádná procházka růžovou zahradou. Některé úrovně hráče doslova přiváděli k šílenství. Zvláště, když jim je záludně předkládáno vícero východů, z nichž jsou některé naprosto nedosažitelné. Tím se dostáváme k cíli této logické hříčky. S partou lumíků se musíme ze vstupních dveří dostat k východu. To sice může znít jako jednoduchá věc, avšak když se nám do cesty postaví strmé pády, prohlubně, skaliska, řeka či jámy s lávou, máme se co ohánět, abychom své svěřence se zdravou kůží dopravili ke svému cíli. A nutno podotknout, že příliš inteligence nepodrali. Jdou stále kupředu, dokud se někde nerozplácnou nebo nenarazí na překážku, co je otočí.

Naším cílem se tak stává za využití některých lumíku vybudovat schůdnou cestu zbytku party. Nejprve tedy v dolní liště vybereme vhodnou schopnost, jíž následně přiřadíme jednomu i více chodcům. Množství jednotlivých dovedností je pro daný level jasně definované, takže je zapotřebí s rozvahou volit, jakým stylem danou překážku pokoříme. V repertoáru máme dvojici dovedností, jenž lumíkům přetrvává. Těmi je možnost šplhání na jakoukoliv svislou překážku a u druhé svému svěřenci vrazíme do rukou deštník, s jehož pomocí bezpečně s plachtí z jakékoliv výšky. Dalším okruhem dovedností je kopání. Přes mnoho zničitelných překážek se je zkrátka prosekat hrubou silou. A to ve třech možných směrech, vodorovně, šikmo dolů a svisle dolů.

Vyvýšené překážky nám pomůže překonat stavitel, který zvládá postavit dvanáct schodů za sebou. Když je se svou prací u konce, upozorní nás zvukovým signálem. Máme tak prostor mu tuto funkci přiřadit znovu, potřebujeme-li delší schodiště. Neméně podstatnou úlohu sehrávají blokaři. V okamžiku, kdy se strmý převis stává smrtící pastí naší výletní skupiny, obětujeme jednoho člena k zastavení ostatních. Takto zastavivší Lemming je povětšinou ponechán svému osudu. Pokud nemáme prostor zničit půdu pod jeho nohama, tak jej nevysvobodíme. Poté nám již nezbývá nic jiného, než mu po bezpečném průchodu skupiny přiřadit schopnost bomber. Ta po 5 vteřinách vede k explozi lumíka, jíž zničí i část prostředí kolem sebe.

Abychom měli trochu času naplánovat svůj postup, můžeme si hru v jakýkoliv okamžik stopnout. Během této pauzy sice nemůžeme přerozdělovat dovednosti, avšak to až tak nevadí. Lumíci jsou vypouštěni postupně v jistých intervalech, takže při naplánování trasy máme prostor si je rozestavět dle potřeby. Rychlost vypouštění a množství použitelných prostředků závisí na zvolené obtížnosti. Na výběr hráč dostává čtyři. Fun (Zábava), Tricky (Záludné), Taxing (Namáhavé)a Mayhem (Chaos). Zvolená obtížnost krom rychlosti a počtu dovedností určuje, kolik lumíků musíme dovést k východu. S logiky věci je prostě nemožné zachránit všechny. Někteří nám v tom všem chaosu naběhnou na některou z překážek, jiné zase obětujeme pro vyšší dobro. Ale to jsou ztráty, s nimiž se počítá. Našim posláním je provést třeba i jediného lumíka, jeli tak náročnost nastavena.

Výtečně zpracované levely, dohánějící občas až k frustraci, sami o sobě nabízeli nespočet hodin zábavy. Ovšem tou správnou třešinkou na dortu je možnost souboje dvou hráčů proti sobě. Dvacítka map, na nichž hráč ovládá své lumíky v modrém nebo zeleném trikotu, se stala dějištěm legendárních bitev. Cílem se stává dostat co nejvíce lumíků do svého východu, bez ohledu jakou má barvu. Ovládat však můžeme jen tu svou při budování potřebné cesty nebo naopak sabotování toho, co náš protivník již vybudoval. To Lemming přineslo nebývalou popularitu, jenž vedla k nespočtu portů na různé platformy. Podle jistých zdrojů, jde o nejportovanější hru v historii video her, která se dle očekávání dočkala několika úspěšných pokračování.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *