Wolfenstein 3D

Wolfenstein 3D cover Žánr: First-person shooter
Datum vydání: 5.5.1992
Výrobce: id Software
Distributor: Apogee software
Licence: Shareware
Platforma: PC, Xbox, Amiga, NEC, Macintosh
Engine: Wolfenstein 3D
Série: Wolfenstein

Píše se rok 1943 a spojenecké síly jsou značně znepokojené zvěstmi o tajné německé zbrani, nemrtvými vojáky. Jejich nasazení by značně změnilo poměr sil, čemuž je samozřejmě zapotřebí zabránit. Proto je vyslán tajný agent William „B. J.“ Blazkowicz vyhodnotit pravdivost těchto zpráv a za předpokladu, že by Třetí říše mohla touto zbraní disponovat, sabotovat její nasazení. Avšak k naší smůle jsme zajati a vrhnuti do žaláře. Naše vyhlídky v tuto chvíli nejsou dvakrát příznivé. Nacházíme se hluboko v podzemním labyrintu jen s dýkou, jíž jsme ukořistili zabitému strážnému. V cestě za svobodou, splněním mise a zvratem vývoje války za sebou však budeme muset nechat ještě pořádnou hordu mrtvých nácků.

Ač je tomu již nějaký ten pátek, co Wolfenstein 3D brázdil na našich monitorech, stále zůstává v srdcích všech pařanů. Byla to právě tato hra, jenž položila základy novému žánru. S hlavním hrdinou prožíváme jeho dobrodružství s pohledu první osoby v tehdy revolučním grafickém kabátku. Wolfenstein se téměř okamžitě stal hitem, čímž zaskočil samotné tvůrce. Ti první epizodu vypustili zdarma, takže Escape from Wolfenstein se stal součástí snad každého počítače. Tato epizoda obsahovala devět regulérních levelů doplněných o jednu skrytou. Celkem tedy deset bludišť plných vojáků, jejich psů a chybět nemohl ani finálový boss Hans Grosse.

Ten koho tato řežba zaujala, si mohl posléze koupit regulérní plnou hru s dalšími dvěma epizodami. V Operation Eisenfaust již pátráme po samotném doktoru Schabbsovi, jehož likvidací zasazujeme těžkou ránu výzkumu využití mrtvých vojáků. Třetí epizoda s názvem Die, Fuehrer, Die! nás konfrontuje se samotným vůdcem. Pro velký úspěch se Wolfenstein 3D dočkal s The Nocturnal Missions rozšíření o další tři mise. S Dark secret, Trail of the Madman a The Confrontation se tak hra rozrostla na celou šedesátku levelů plných zarputilých nepřátel a tajných komnat se zlatem. K jejich překonání krom již zmíněné dýky využíváme pistoli, samopal a zapomenout samozřejmě nesmíme na oblíbený rotační kulomet.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *