Wolfenstein 3D: Spear of Destiny

Wolfenstein 3D: Spear of Destiny cover Žánr: First-person shooter
Datum vydání: 18.09.1992
Výrobce: id Software
Distributor: Apogee software
Licence: Shareware
Platforma: PC, Xbox, Amiga, NEC, Macintosh
Engine: Wolfenstein 3D
Série: Wolfenstein

Mimořádný úspěch 3D akce Wolfenstein motivoval autory v nejen v tvorbě nových epizod, ale také vydání prequelu pojmenovaném Spear of Destiny. V něm se legendární náckobijec B. J. Blazkowicz vydává ukořistit kopí osudu, jemuž je přisuzována schopnost propůjčit vlastníkovi neporazitelnost. A vzhledem k vývoji války má Hitler nejeden důvod v tuto vlastnost věřit. Tuto neochvějnou sebedůvěru je mu zapotřebí hodně rychle sebrat. Obava s možné reakce spojenců také vedla Hitlera k přesunu kopí z Versailles do opevněného hradu Nuremberg. Vydáváme se tedy do nejstřeženější oblasti Třetí říše vyzvat na souboj elitu německé armády i síly nadpřirozena v celkem 21 úrovních.

Máme tu tak jednu dlouhou epizodu s regulérními 19 úrovněmi, v nichž můžeme s trochou snahy najít vstup do dvou bonusových. V porovnání s původním Wolfensteinem nedošlo k nijak velkému odklonu od zavedeného mechanismu. Zbraně i řadový vojáci zůstávají stejní, mezi novinky patří vylepšené zvuky, povedený hudební doprovod a větší škatule s náboji. Nejviditelnější změnou se tak stávají bossové, u nichž si nemůžeme být jistí, kdy na ně narazíme. V průběhu hraní Spear of Destiny jich budeme muset skolit celkem pět. Trans Grosse, Barnacle Wilhelm, Ubermutant, Death Knight a Angel of Death tvoří předěly mezi jednotlivými setupy.

Ty by se daly pojmenovat tunely, katakomby, hradní chodby, cimbuří a ve finále se ocitneme v tajuplné jeskyni. Každý tento setup se nese v trochu jiném pojetí chodeb. Ty byly celkově pojaty více efektivně, než v originální hře, což dělá ze Spear of Destiny o chloupek náročnější hru. To je naštěstí vykoupeno přehlednějším rozvržením bludiště chodeb, čímž se značně eliminuje tolik frustrující bloudění. Ale i tak si je zapotřebí připravit notnou dávku zarputilosti k překonání všech nástrah, skrytých místností a zejména zmíněných bossů, s nimiž si není radno zahrávat. Ač Spear of Destiny v rodině her titulu Wolfenstein drobet zapadla v lesku svého předchůdce, na nezájem si nemohla stěžovat. O tom svědčí dvojice nových epizod, jichž se následně dočkala. Return to Danger a Ultimate Challenge byly předzvěstí příchodu nového krále, Dooma.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *