Golden Axe

Golden Axe cover Žánr: Plošinovka
Datum vydání: 22.12.1989
Výrobce: Sega
Distributor: Sega
Licence: Plná hra
Platforma: Sega, PC, Amiga, Atari ST, Amstrad, Commodore 64, ZX Spectrum
Série: Golden Axe

Království Yuria bylo široko daleko známo svým blahobytem. To se však jednoho dne změnilo. Death Adder se svou armádou temnot dobil hrad, na němž nyní drží krále a jeho dceru. Do rukou mu padla i legendární zlatá sekera, symbol království. Ubozí vesničané tak musí čelit těžké volbě. Pokud nepřijmou Death Addera za svého nového panovníka, bude sekera zničena a stejný osud postihne i královskou rodinu. Když se k nátlaku přidá i ničivé řádění armády, nedostává lid Yurie příliš na výběr. Nebo snad ano? Proti hordám temného Death Addera se staví trojice hrdinu prahnoucí po své pomstě.

Chrabrý bojovník, trpaslík Gilius Thunderhead opustil rodné doly Wolud, aby dohnal spravedlnosti vrahy svého bratra. Obdobná motivace žene barbara Axe Battlera ovládajícího obouruční meč. Toho nelítostné tažení armády připravilo o matku. Posledním ochráncem je amazonka Tyris Flare, jíž Death Adder zabil oba rodiče. Máme tu tři bojovníky odhodlané zbarvit čepele svých zbraní krví přisluhovačů temnoty a nastolit v království zasloužený pořádek. Hráč si na počátku hry volí jeden tento charakter, s nímž se pustí do nelítostné řežby. Každá postava krom své specifické zbraně disponuje i magickou schopností. Využití kouzla je podmíněno lektvary, které během jednotlivých úrovní či během meziher získáváme kopáním do skřítků.

Golden Axe se řadí ke kultovním hrám, jíž ve své době hrál snad každý pařan. V zajímavě zpracovaných lokacích změří hráč své síly s bojovníky temné armády. Barbaři, amazonky, kostlivci i rytíři dokáží být ve větším počtu tuhými protivníky. Navíc si často berou k ruce některého s draků. To má však výhodu i pro nás. V okamžiku, kdy srazíme jezdce, si můžeme draka osedlat sami. Ve hře narazíme na tři druhy draků. Ten nejméně nebezpečný útočí svým ocasem. Pak tu máme draka šlehajícího pod sebe oheň a jako třešinka tu je drak oheň plivající. Ten dává hráči prostor masakrovat nepřátele z bezpečné vzdálenosti.

Co však hráči na Golden Axe skutečně milovali, byla možnost společné kooperace. V době, kdy nebylo vlastnit konzoli nebo počítač takovou samozřejmostí, nebylo nad to, se pustit do pokoření středověkého světa s kamarádem. Zvláště v konzolové verzi jsou souboje dost tuhé a i přes relativně kratičký příběh, dokázala hra zabavit na dlouhé hodiny. Oproti tomu port na PC značně změnil hratelnost. Lepší manévrovatelnost dala hráči nové možnosti boje a je v této verzi hry mnohem snadnější si proklestit cestu až k samotnému Death Adderovi.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *