Castle Wolfenstein

Castle Wolfenstein cover Žánr: Stealth akční plošinovka
Datum vydání: 1981
Výrobce: Muse Software
Distributor: Muse Software
Licence: Abandonware
Platforma: PC, Apple II, Atari 8-bit, Commodore 64
Série: Castle Wolfenstein

Padnout během válečného konfliktu do zajetí není nikdy příjemné. A to samé pociťuje i náš hrdina. Temné kobky nacistického hradu Wolfenstein rozhodně nehodláme přijmout za svůj nový domov a proto se při nejbližší příležitosti pokoušíme uprchnout. Stráž se nám sice podařilo přemoci a dokonce jsme ukořistili i jeho zbraň, avšak ta náročnější část nás teprve čeká. Rozsáhlé prostory jsou plné německých stráží lačnící po naší krvi. Nebezpečné dobrodružství tedy může započít.

Na počátku hry se náhodně vygenerují místnosti hradu propojené systémem chodeb. Hra nám tak nabídne celkem 60 místností uspořádaných do pěti pater. Ač je na počátku vnitřní uspořádání místností náhodně vygenerováno, na průchod hradem to nemá nijak zásadní dopad. Jednotlivé místnosti často oddělují uzamčené dveře, jenž je nutné překonat. Pro otevření dveří je ideální získat klíče od některého ze stráží nebo můžeme vsadit na staré dobré páčidlo. Je však nutné počítat s jistou časovou prodlevou, při níž nás může zaskočit hlídkující voják. Každý krok je proto potřeba důkladně naplánovat. Castle Wolfenstein je kombinací akční hry s převažujícími prvky stealth akce. Při postupu hradem máme k dispozici značně omezené množství munice, což nás nutí volit spíše plížení ve stínech mimo pozornost hlídek.

Vojáci Wehrmachtu neoplývají přílišnou inteligencí ani výdrží. Stačí se od nich držet v dostatečné vzdálenosti, aby nezaznamenali naší přítomnost. Velice snadno se taktéž nechají oklamat ukořistěnou uniformou. Navíc mají značně omezený prostor k pohybu, zásadně neopouští prostor, v němž jsou nasazeni. To jednotky SS jsou mnohem těžším oříškem. Nejenže se nenechají zmást převlečeným špiónem, navíc jsou díky neprůstřelné vestě značně odolní a neváhají nás při spatření neúnavně pronásledovat. Navíc každým použitím zbraně riskujeme, že vyvolaný ruch přiláká pozornost dalších stráží. Castle Wolfenstein nás tímto nutí velice obezřetně volit strategii postupu.

Při procházení prostor hradu narážíme na spousty beden. Ty jsou, jak jinak zamčené, ovšem dát si práci s jejich vylomením se nám mnohdy bohatě odmění. Některé jsou sice prázdné, v dalších však můžeme najít spoustu užitečné munice, granáty, nepřátelskou uniformu, neprůstřelnou vestu, klíče či veledůležité plány, nutnost to k úspěšnému dokončení hry. Dále v nich narazíme na jídlo doplňující zdraví, alkohol neblaze ovlivňující naši koordinaci a spoustu dalších spíše dekoračních předmětů typu deník Evy Braunové nebo medaile. K nějakému tomu potřebnému vybavení se dostaneme i prošacováním nepřátelských vojáků. Ty u sebe mívají nějakou tu munici, granáty, klíče a taktéž jim můžeme svléknout uniformu.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *