Blake Stone: Aliens of Gold

Blake Stone: Aliens of Gold cover Žánr: First-person shooter
Datum vydání: 03.12.1993
Výrobce: JAM Productions
Distributor: Apogee Software
Licence: Plná hra
Platforma: PC
Engine: Wolfenstein 3D
Série: Blake Stone

Píše se rok 2140. Pro někoho běžné datum v kalendáři, avšak pro Roberta Willse Stonea III začíná jedno z největších dobrodružství jeho kariéry. Po úspěšné kariéře u královského námořnictva se stává agentem zpravodajské služby. A hned na začátek dostává náročný úkol. Dr. Pyrus Goldfire, geniální vědec v oboru genetiky a biologie neblaze proslul svým pohrdáním vědecké etikety. Aktivity tohoto šílence poslední dobou nabraly jasné obrysy, hodlá ovládnout svět pomocí armády mutantů. Blake Stone je vyslán prověřit jeho aktivity a zmařit jeho plány ještě před tím, než doktorova armáda nabere na potřebné síle. Cíl je prostý, infiltrovat šestici klíčových budov impéria S.T.A.R. labs s využitím jakýchkoliv prostředků.

Herním stylem jde o klasický klon legendárního Wolfeinsteina 3D. Hráč se musí prostřílet celou úrovní, v níž se zmocní přístupové karty k výtahu do dalšího poschodí budovy. Při tom naráží na roztodivné nepřátele. Od obyčejných nájemných žoldáků až po celou řadu mutantů. Ti se ani náhodou nesnaží vypadat děsivě, spíše mají vyvolávat úsměv na hráčově tváři. K tomu dopomáhá i model postupného poškození spojený s povedenými animacemi umírání. V této souvislosti se sluší vyzdvihnout zajímavou vychytávku. Někteří protivníci jsou schopni svou smrt jen simulovat, aby nám následně zasadili smrtelnou ránu do zad. I s tímto aspektem si vývojáři dali tu práci. Zkrátka, pokud se zadaří zasadit dobře mířenou ránu, tak jsme jediný zásah od smrti.

Jak již bylo naznačeno k pokoření hry je zapotřebí absolvovat šestici epizod. Každá se skládá s devíti klasických úrovní a dvou bonusových. Desítka levelů je propojena výtahem, k jehož použití je vždy zapotřebí uzmout přístupovou kartu do následujícího patra. Tu do desátého bonusového patra povětšinou najdeme na devátém podlaží. Na nulté patro se je zapotřebí přenést pomocí teleportu uschovaného kdesi v budově. Zajímavou obměnou je možnost volného přecházení mezi již absolvovanými úrovněmi. Máme-li náladu, můžeme kdykoliv nasednou do výtahu a vrátit se do nižších pater hledat skryté oblasti či zapomenuté nepřátele. Za kompletní vyčištění budovy totiž po dokončení epizody dostáváme nějaké ty extra body do svého hodnocení.

Blake Stone do herního světa však přinesl i několik dalších zajímavých nápadů. Poprvé se setkáváme i s přátelskými postavami. Za předpokladu, že nestřílíme po všem, co se hýbe, se od přátelských vědců můžeme dozvědět spoustu zajímavých informací, získat střelivo nebo žetony do automatů na jídlo. Také nám mohou otevřít některé dveře či zpřístupnit zmíněné teleporty. S poznámky o automatech někomu dozajista došlo, na jakém principu si hráč doplňuje zdraví. K procházení jednotlivých levelů dostáváme k dispozici pětici zbraní. Funkci tiché zbraně nám plní pistole s tlumičem, do níž máme neomezené množství munice. Pomocí ní může Blake Stone likvidovat osamělé mutanty bez toho, aniž by upoutal pozornost dalších stráží. Avšak povětšinu hry spíše využijeme trojici hitscan zbraní doplněných o raketomet.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *