Stone Sling (Smithereens!)

Stone Sling cover Žánr: Artillery, Strategy
Datum vydání: 1981
Výrobce: Philips
Distributor: Philips / Magnavox
Licence: Plná hra
Platforma: Philips Videopac (Eu), Magnavox Odyssey (US)

V dobách, kdy se krajinou proháněli odvážní rytíři, patřilo dobývání hradů k oblíbeným kratochvílím. Pomalu by se dalo říci, že šlo o takový dobový sport vytáhnout katapult a vyrazit k sousednímu hradu s přátelským pozdravem. No, historici by mě za tento úvod nejspíše ukamenovali, avšak při pohledu na tuto jednoduchou hru si trochu té nadsázky snad dovolit můžeme. Stone Sling nebo také Smithereens byl vydán jako jubilejní dvacátá hra pro konzoli společnosti Philips Videopac G7000. A již při prvním pohledu není pochyb, proč hry na tuto konzoli tolik ztrácely na konkurenci. Ale i přesto se Stone Slingu v Evropě a zejména potom v Brazílii poměrně dařilo. Možnost změřit své síly s dalším hráčem měla zkrátka něco do sebe a dala zapomenout na všechny nedostatky.

Jistě není potřeba nijak rozebírat, jak občas bývá náročné se domluvit se svým sousedem. To ve středověku své spory řešili mnohem rázněji. Zkrátka se vytáhl katapult a otravnému sousedovi se názorně předvedlo, co si o něm myslíme. Takto nějak by se s nadsázkou dala pojmout pointa hry. Dvojice hradů oddělujících vodní příkop skýtá na nádvoří katapulty metající balvany na protihráče. Hráč si přitom vystačil s pouhým zmačknutím tlačítka na joystiku. Čím déle jej přidržel, tím dále balvan mrštil. Krom soupeřových hradeb do hledáčku zaměřovače s oblibou cílíme jeho katapult i s obsluhou. Ti po případném zásahu na několik okamžiků opustí herní obrazovku, aby vyhledali první pomoc, respektive provedli nutné opravy.

Za své snažení je hráč odměňován body. Za zásah hradeb získáme body tři. Při zasažení obsluhujícího vojáka své konto rozšíříme o sedm bodů a v případě katapultu o rovných deset. To nás v případě větší bodové ztráty nutí směřovat svou pozornost spíše tímto směrem ve snaze zvrátit nepříznivý stav bitvy. Nastat samozřejmě může i nepříjemná situace, kdy kamenem zasáhneme vlastní hradby. Tím de facto darujeme soupeři body zdarma, které mohou v konečném účtování scházet. Dle libosti nám Stone Sling umožňuje si zvolit, zda o celkovém vítězi rozhodne jedna až deset her.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *