SimAnt: The Electronic Ant Colony

SimAnt cover Žánr: Simulátor
Datum vydání: 1991
Výrobce: Maxis
Distributor: Maxis
Licence: Abandonware
Platforma: PC, Amiga, Super NES, Macintosh, NEC PC-9801,FM Town

Být pracovitý jako mravenec právě nabývá úplně jiného rozměru. Alespoň virtuálně se můžeme vpravit do role takového malého mravenečka a na vlastní kůži okusit veškeré nástrahy běžného dne. SimAnt nás staví před náročnou výzvu ujmout se malé mravenčí kolonie a zajistit její přežití v nebezpečném světě dvorku předměstského domku. Tuto výzvu můžeme přijmout hned v trojím podání a to rychlá hra, plná hra a experimentální hra.

V plné hře začínáme s královnou, jejímž prvotním úkolem je klást vajíčka, z nichž se zanedlouho vyklube první generace mravenců. Ti se rozdělují na dělníky, vojáky a chovatele. Každá tato třída má v kolonii své dané místo a je jen na hráči v jakém poměru je bude královna plodit. Dělníci pilně rozšiřují naše mraveniště a vyrážejí do nebezpečného světa hledat potravu. Úlohu vojáků netřeba nijak zdlouhavě komentovat. Naše mravenčí armáda se chrabře pouští do boje s každým nebezpečím a bedlivě střeží mraveniště. Nakonec přichází řada i na chovatele, s jejich pomocí obsazujeme další území a rozšiřujeme svůj vliv blíž a blíž k domu.

V této příběhové kampani nám Sim Ant jasně definuje cíl, obsadit celý dům a vyhnat jeho lidské obyvatele i s jejich čtyřnohými miláčky. Než se však budeme moci pustit do tohoto nelehkého finále, musíme změřit síly s nejednou kolonií červených mravenců. Krom konkurenčním mravenišť dvorek skrývá i mnohá další nebezpečí. Při svých výpravách potkáme mnoho dalších zástupců hmyzu bojujícího o své místo na světě. Armáda se tak bude muset vypořádat s pavouky, housenkami, mravkolevi a dalšími. Vypořádat se budeme muset i s přirozenými nástrahami v podobě lidských podrážek, elektrických zásuvek, ostřím sekačky na trávu, sprejem proti hmyzu a kapkami deště.

I když jsme zodpovědní za chod celé kolonie, vždy máme pod kontrolou jediného mravence. Mezi jednotlivými mravenci můžeme libovolně dle potřeby přepínat. Tento zvolený jedinec následně může usměrňovat chování ostatních černých mravenců pomocí feromonových cestiček. Nastavíme tak trasy k zásobám potravy či nepřátelským mravencům. Při tomto způsobu předávaní povelů však nesmíme zapomínat na déšť. Ten s naprostým klidem smyje všechny doposud vytvořené cestičky a hráč je musí všechny obnovit.

Tímto stylem jasně nastoleného cíle vyhnat všechny červené mravence a následně i lidské osazenstvo domu, se SimAnt odlišuje od otevřeného formátu dobových sim her. Krom této kampaně se hráč může vrhnout do rychlé hry. V té dostáváme do rukou mraveniště, jehož jediným posláním je eliminovat nepřátelské červené mravence. V podobném duchu se odehrává i poslední mód, experimentální hra. Ta se od té rychlé liší možností hrát i za červené mravence, respektive pavouky. Navíc je tu odemčen přístup k celé škále předmětu dodávajících mravenčímu simulátoru neotřelý pohled.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *