Scorched Earth

Scorched Earth cover Žánr: Artillery, Strategy
Datum vydání: 1991
Výrobce: Wendell Hicken
Licence: Shareware
Platforma: PC

Tzv. dělostřelecké hry mají svůj prapůvod v armádních aplikacích určených k simulování trajektorií výstřelů. Dá se tak s jistou nadsázkou tvrdit, že jde o jeden z nejstarších žánrů počítačových her vůbec. Scorched Earth, tak jako mnoho podobných her ani náhodou nevsází na propracovanou grafiku. Ba naopak jde ve své podstatě o velice jednoduchou hru, jejíž hlavní devízou je soupeření hráčů mezi sebou. Těch se v jeden okamžik může sejít na náhodně renderovaném terénu až deset. Cíl je přitom naprosto jasný, vydržet co nejdéle. Ideálně zůstat tím posledním, čímž si zajistíme tu nejlepší možnou startovací pozici do dalšího kola. Za své strategické dovednosti jsme totiž odměňováni finančními prostředky, za něž si můžeme pořizovat různá vylepšení a zejména razantnější munici. O motivaci je tedy postaráno, tak hurá do bitevní vřavy.

Před započetím každé bitvy si můžeme nastavit celou řadu parametrů. Ty ovlivňují sílu větru, gravitaci, chování terénu a samozřejmě i případně přidělit nějaký ten počáteční kapitál. Spálená země nám tak nabízí nespočet variací, kdy můžeme např. využívat elasticity terénu či oblohy k odrazům projektilů. Těch nám hra taktéž nabízí solidní množství. Celkem tu máme na výběr s třicítky útočných a obranných funkcí. Tím se průběžně mění i náš herní styl. Zatímco zpočátku jsme odkázáni na běžně dostupné rakety, později s povděkem sáhneme po napalmu, skákací střele či rovnou nukleární hlavici. V obraně s povděkem využijeme deflektorových štítů nebo nasadíme kouřovou clonu. Posledním okruhem možností je taktický přesun. Ten zahrnuje i možnost zahrnout protivníka hlínou a tím mu znemožnit v dalším tahu smrtící úder. Taktéž si kolem sebe zvládneme vybudovat obranný val či pomocí padáku zdolat zdánlivě nepřekonatelnou strž.

Hráč tak dostává do rukou více, než dostatek strategických možností, jak dojít celkovému vítězství. A je jen na jeho dovednostech, jak jich využije. Herní model Scorched Earth se nijak neliší od ostatních her tohoto typu. Hráči se střídají vždy po jednom tahu, během něhož mají časově omezený prostor na přesun, případně nějakou formu obrany či útoku. Pro výstřel je zapotřebí navolit dostatečnou sílu a náměr projektilu. Následná trajektorie je ještě ovlivňována povětrnostními podmínkami, jenž jsme si navolili. I když máme možnost si nastavit i počítačem řízené soupeře, hlavní devízou Scorched Earth je ono adrenalinové zápolení mezi více hráči. Právě ona rivalita dokáže s jednoduché hry udělat zábavu na nespočet hodin.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *