Rail Nation

Rail Nation cover Žánr: Strategie
Datum vydání: 13.01.2013
Výrobce: Travian Games
Distributor: Google Play, App Store
Licence: Free to play
Platforma: Browser, Android, iOS

Hrát


Nejednoho kluka fascinují modely vláčků a dokáže s nimi trávit celé večery. A co potom teprve pohled na majestátní parní lokomotivu. To pak není obtížné se zasnít a představit si sebe v roli mašinfíry. Tyto dětské sny nám do jistí míry dokáží splnit simulační hry. Ve své době velice oblíbené tycoony nás stavěli do role ředitele zábavného parku, nemocnice či přepravní společnosti. Ať tu mluvíme o Transport tycoon či přímo na železnici zaměřenému Railroad Tycoonu, princip zůstává stejný. Od nuly vybudovat úspěšnou přepravní společnost. K pokoření konkurence bylo potřeba důsledně zvážit položení každého pražce železnice. Přeci jen výstavba tratě není nijak levnou záležitostí a vsadit na nevýdělečnou komoditu nás může ve finále dovést k bankrotu. Hráč tím dostává nespočet možností, jimiž může ovlivnit svou úspěšnost.

Na podobných principech staví i povedený Rail Nation. Jeho nespornou výhodou je časová nenáročnost. K dosažení solidních výsledků stačí člověku jen pár minut denně, při nichž zhodnotí situaci a v případě potřeby přerozdělí vlastněným lokomotivám rentabilnější trasy. Flexibilita je v tomto ohledu důležitá. Ceny surovin v průběhu času kolísají podle aktuální potřeby. Pokud nějakou tu komoditu vozí až příliš dopravců, její cena logicky klesá. Cílem hráče je tak volit nejlepší možnou variantu, co se mu nabízí. Avšak zisk není jedinou motivací k přepravě. Na počátku hry si hráč zvolí své domovské město. Jeho obyvatelé mají jisté požadavky, při jejichž splnění se zvýší jeho úroveň. Tím dochází ke změně požadovaných surovin, na což by měli dodavatelé adekvátně zareagovat. Jen desítka nejvyspělejších měst postupuje do velkého finále, kde se utká o vítězství.

Tím se dostáváme k další nesporné výhodě Rail Nationu. Má jasně definovaný konec, což u online her nebývá zvykem. Na hráče čeká celkem šest epoch, po čtrnácti dnech. Každá epocha představuje důležitý milník v železniční dopravě. V první epoše tak začínáme s pomalou parní lokomotivou, co s obtíží utáhne dva malé vagóny. Ale to hravě můžeme napravit zpřístupněním různých vylepšení. Ty je potřeba dobře zvažovat, jelikož máme k dispozici omezený počet výzkumných bodů. Přitom každé vylepšení určuje, jakou další lokomotivu si budeme moci odemknout. A nutno podotknout, že nám hra nabízí bohatý výběr. Body pro rozdělení nám generuje laboratoř, která je součástí nádraží.

I přes pojmenování nádraží jde spíše o takovou firemní centrálu s několika klíčovými budovami určujícími naše možnosti. Depo limituje počet vlastněných lokomotiv, továrna na koleje zase počet kolejnic, jenž můžeme položit. Banka celkem logicky stanovuje strop našich možných příjmů. Je tak potřeba všechny tyto budovy vylepšovat, abychom měli k dispozici více bodů výzkumu, kolejnic atd. Na nádraží nadále stojí i podpůrné budovy. Nákupní centrum a restaurace jsou cenným zdrojem financí a hotel pro změnu přináší nějaké ty body prestiže. Zajímavou položkou je taktéž budova sloužící k pořízení licence. Jejím vlastněním je nám po určitou dobu ke každému doručenému vagónu připsán bonus. Jako poslední nám Rail Nation na nádraží nabízí loterii. V této stavbě si jednou denně můžeme vyzvednout los, jehož setřením získáme nějakou zajímavou odměnu.

Pohled na celkové dění máme na mapě světa. Ta nám dává přehledné informace o domovském městě, výrobních podnicích a námi vystavěných kolejích. Po nich se neúnavně prohání lokomotivy, o něž je potřeba pečovat. Každý uražený kilometr se podepisuje na jejich technickém stavu, čímž ztrácí na rychlosti. Jednou za čaj je tak potřeba naplánovat údržbu. Rail nation bez nějakých větších omezení můžeme hrát na vlastní pěst, avšak přeci jen u online hry by byla škoda se nepřidat k nějaké té asociaci. Jako člen silného spolku dostáváme právo investovat do podniků, což dokáže citelně zkrátit čekací doby na nákladku. Hráč tak má spoustu možností, kde uplatnit podnikatelského ducha při zdokonalování svého železničního impéria. To vše v poklidné a zábavné formě pro každého milovníka vláčků.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *