Divoké kmeny (Tribal Wars)

Divoké kmeny cover Žánr: Strategie
Datum vydání: 10.06.2003
Výrobce: InnoGames
Distributor: Google Play, App Store
Licence: Free to play
Platforma: Browser, Android, iOS
Série: Divoké kmeny


Strategická hra zasazena do temného středověku v jeho nejsurovější podobě je do jisté míry zárukou úspěchu. Vsadit na nekončící válečnou vřavu mezi divokými kmeny se německému InnoGames vyplatilo. Jejich Die Stämme vrhnul hráče doprostřed nelítostného světa, kde s malé, ničím nepodstatné vesničky musí vybudovat své impérium. K tomu je zapotřebí skloubit taktické prvky budování vesnice, diplomacii a strategické myšlení v dobývání dalšího území. Rychlému rozšíření do celého světa dozajista napomohl i formát free to play, tedy možnosti hrát zcela zdarma a jen v případě vážného zájmu zainvestovat do nějaké té drobné výhody. A čím to, že jsme o nějaké Die Stämme vůbec neslyšely? Odpověď je prostá, v anglicky mluvících zemích je známá pod názvem Tribal Wars a v našich kotlinách se ujalo výstižné Divoké kmeny.

Slůvko kmeny, které figuruje v názvu hry má své opodstatnění. Samozřejmě nám nic nebrání se do hraní pustit na vlastní pěst, avšak počáteční optimismus vzápětí vystřídá tvrdá reality. Tribal Wars je postaven na myšlence týmové hry, kdy si jednotlivý členové kmene vypomáhají posíláním surovin i společnými útoky na silnějšího soupeře. Rostoucí vesnice osamoceného hráče je pouhou snadnou kořistí. Podrobení si dobytých vesnic je totiž hnacím motorem postupu hrou. S každou další vesnicí roste náš vliv a šance na přežití. Každá vesnice je totiž zdrojem surovin, za něž můžeme budovat silnou neporazitelnou armádu. K obsazování dalších vesnic slouží šlechtic, jehož cílem je podrývat morálku obyvatel. V okamžiku, kdy se nám podaří opakovanými útoky dostat morálku na nulu, slibují poslušnost nám, čímž přechází vesnice pod naší správu.

Avšak než se staneme postrachem celého okolí, musíme sami zesílit. Na počátku dostáváme do vínku malou vesničku, s níž volbou správných kompromisů vybudujeme konkurenceschopnou metropoli. K tomu je zapotřebí správně přerozdělovat suroviny. Železo, jíl a dřevo ještě doplňují lidské zdroje. Zkrátka a dobře k efektivnímu fungování musíme vylepšovat ty správné budovy. Přitom však nesmíme zapomenou ani na obranu. Mohutné hradby s dostatkem obranných jednotek jsou základem přežití. Tribal Wars nás tak neustále nutí být v pozoru a nepodcenit žádnou stránku hry. Svoje vesničky je zapotřebí budovat vyváženě. I když může znít lákavě veškeré zdroje zainvestovat do těžby mincí k získání šlechtice, jenž nám získá další vesnici, nemusí to být dvakrát šťastné rozhodnutí. K čemu nám bude nespočet malých vesniček, když je nebudeme schopni ubránit před útoky nepřátel.

Herní svět totiž nabízí omezený prostor. Ze začátku v okolí najdeme dostatek barbarských vísek, jakožto zdroj surovin k rabování a místem pro přisvojení. Avšak je jen otázkou času, kdy budou kompletně rozebrány a dojde na nefalšovanou krvavou řež o každičké místo k expanzi. Je proto zapotřebí rovnoměrně vylepšovat veškeré budovy, jelikož každá z nich má své opodstatnění. I když to třeba nemusí být na první pohled zřetelné. Např. takový kostel sehrává podstatnou roli v morálce mužstva, díky níž se odvážně pustí i do mnohonásobné převahy. A uprostřed bitevní vřavy se každý opomenutý taktický prvek může stát osudným. Hráči tak musí uvážlivě volit, kam vloží své omezené zdroje. Zda je v daný moment vhodnější verbovat obranné či útočné jednotky, jakou jejich vlastnost navýšit pomocí Paladina a zda nadešel čas při příštím výpadu vyslat včele vojska i šlechtice.

Při každém rozhodnutí je navíc potřeba myslet i na politické důsledky. Sousední vesnice sice může vypadat naprosto bezbranně, avšak pokud je součástí silného společenství, tak by vzápětí mohla přijít nelítostná odveta. A vynaložené úsilí v nesmyslné válce nás v budoucnu může přijít hodně draho. Jen ti nejsilnější se totiž mohou dožít finální fáze Divokých kmenů, v níž přichází soupeření o status krále.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *