Žánr: Tahová strategie, Real-time strategy Datum vydání: 1990 Výrobce: Bits of Magic Distributor: Electronic Arts Licence: Abandonware Platforma: PC, Amiga, FM Towns, NEC PC-9801, Sega Genesis |
Stát se úspěšným vojevůdcem, jemuž leží u nohou doslova celý svět, si žádá značnou míru diplomatického taktu i vojenské strategie. Píše se rok 275 před naším letopočtem, kdy jakožto mladý římský legionář vstupujeme na scénu. K dispozici máme pouhou jednu legii, s níž musíme zajistit bezpečí provincie Říma. Ač začínáme s málem, naše cíle nejsou nijak skromné. Toužíme usednout na císařský stolec a vládnou všem provinciím. Toho dosáhneme správnou volbou kombinace vnitřní politiky a vojenských výbojů.
Centurion: Defender of Rome je z převážné části tahovou strategií, kdy volbou vhodné politiky, výše daní a zajišťování zábavy lidem pozvedáme úroveň spravovaných provincií. To nám následně dovoluje cvičit další legie pro následující expanzi a obranu svého území. Celkem máme k dispozici tři druhy legií, jejichž odlišné vlastnosti je předurčují ke specifickému stylu boje. Toho si taktéž užijeme více než dost. V okamžiku, kdy napadneme sousední provincii nebo naopak čelíme útoku, hra se přepne do izometrického pohledu na bojiště. Na něm můžeme v reálném čase udělovat rozkazy přítomným legiím. Rozpoutaná bitva končí zničením jednoho z účastníků konfliktu nebo vyvoláním dostatečné paniky vedoucí k hanebnému ústupu.
I když nám hra nabízí možnost získat provincie pomocí diplomacie, pravděpodobnost, že se její vévoda vzdá bez boje, není příliš velká. Je tedy potřeba počítat s častými boji o posílení své moci. V ovládnutí celého známého světa se nám budou všemožně snažit zabránit odvěcí nepřátelé římské říše. Svedeme tak bitvy s Kelty, Kartaginci, Parthskou říší atd. Systematický výcvik a přesun legií do ohrožených provincií je tak naprostou nutností. Krom pozemních bojů svedeme i nejednu bitvu na otevřeném moři. V těchto střetnutích je poté rozhodujícím faktorem síla naší flotily.
Nedílnou součástí hry je pořádání všemožných her pro pobavení lidu. To je řešeno pomocí trojice miniher. Na malý okamžik se tak staneme vozatajem bojujícím se svým koňským spřežením o vítězství v závodě, změříme síly s chrabrými gladiátory bojujícími o holý život či zprostředkujeme simulovanou námořní bitvu. Tyto mezihry jsou výtečným zpestřením Centuriona, avšak mají i svou praktickou úlohu. Rozhodně není od věci zavčasu porazit gladiátora jménem Spartakus. Jeho odstraněním si ušetříme spoustu potíží do budoucna. Ve hře obdobných odkazů na historické události najdeme samozřejmě více. Např. dostáváme prostor se pokusit svést Kleopatru poté, co uzavřeme s Egyptem spojenectví.