Catacomb Abyss

Catacomb Abyss cover Žánr: First-person shooter
Datum vydání: 1992
Výrobce: Gamer’s Edge
Distributor: Softdisk
Licence: Shareware
Platforma: PC
Engine: Wolfenstein 3D
Série: Catacomb

Abyss je pokračováním fantasy FPS hry Catacomb 3-D: The Descent, v níž jsme se ujali role mága bojujícího se zlem skrývajícím se v katakombách. Nejinak tomu je i tentokrát. Smrtí Nemesise nic neskončilo. Jeho věrní přívrženci se rozhodli uctít památku svého pána rozsáhlým mauzoleem. To samozřejmě přitahuje temné síly z celého širokého okolí a způsobuje jejich koncentraci nedaleko malé vesnice. Její obyvatelé tak neustále žijí ve strachu s návratu smrtelného zla, s čímž by rádi něco udělali. Proto vyhledávají Pettona Everhaila s prosbou, aby se opětovně vrátil do katakomb a zjednal pořádek. A jelikož máme silný smysl pro spravedlnost, míří naše kroky k nedalekému hřbitovu.

Blížící se soumrak spojený s úpěním mrtvých by každému rozumnému člověku velel udělat čelem vzad. Až na nás. S nataženou dlaní začínáme metat ohnivé koule po všem, co se jen pohne. Do Catacomb Abyss nám přibyli noví nepřátelé v podobě zombie či duchů. Zatímco prvně jmenovaní se na nás vrhají z pod země, duchové mají tendenci vyskakovat ze zdí. Hned je hra o něco bohatší a to nejen v tomto ohledu. Různorodější jsou i lokace. Již nejsme po dobu celé hry vázáni jen na bludiště katakomb. Navštívíme i zahrady, doly, akvadukt nebo sopečnou krajinu. Pro lepší orientaci dostáváme do vínku radar, na němž můžeme sledovat pohyb nepřátel. Než se nám však poštěstí využívat této vymoženosti, musíme najít potřebný krystal. Postupně tedy pátráme po krystalech pro jednotlivé druhy nepřátel. Jedinou výtkou tak zůstává monotónní hudební doprovod, který brzo začne spíše vadit, než by podbarvoval dění na obrazovce.

Zajímavostí je, že za Catacomb Abyss již nestojí samotné ID Software studio, nýbrž vývojem tohoto prvního dílu chystané trilogie pověřili v Softdisk Publishing neznáme Gamer’s Edge. Pod jejich taktovkou vznikla série Catacomb Adventure. Na Abyss přímo navazuje Armageddon a veškerou snahu zakončíme v Apocalypse. Ta nás pomocí časových portálů zavádí i do budoucnosti, což sebou nese další osvěžení v podobě lokací i nepřátel. Ale i tak v silné konkurenci přicházejících legend herního průmyslu Catacomb zapadl a dnes si jen málokdo vzpomene, že tato série prošlapala cestu oslavovanému Wolfeinsteinovi 3D.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *