Batman Returns

Batman Returns Žánr: Akční adventura
Datum vydání: 15.12.1992
Výrobce: Denton Designs (Amiga), Spirit of Discovery (MS-DOS), Aspect Co.(Game Gear, Master System), Acme Interactive / Malibu Interactive (Genesis, Sega CD), Konami (NES, SNES)
Distributor: Sega, Konami (
Licence: Plná hra
Platforma: PC, NES, SNES, Sega Genesis, Sega Mega-CD, Master System, Game Gear, Lynx, Amiga,
Série: Batman, DC Universe

Filmové a herní universa jsou odjakživa pevně spjaty a tak není žádnou výjimkou, že na motivy filmového hitu vznikne i herní adaptace a naopak. S kvalitou přidruženého titulu to však často bývá dost na pováženou, což by se dalo do jisté míry tvrdit i o této hře inspirované filmem Tima Burtona. Batman Returns nás opětovně přivádí do ulic temného Gotham City, kde se netopýří muž musí utkat s novou hrozbou. Oswalda Cobblepota se jeho rodiče kvůli znetvoření vzdali hned po narození. Byl tak odsouzen k životu pod zemí, kde celé roky spřádal plány na pomstu. A její čas právě nadešel. Gotham právě bičuje sněhová bouře, v jejímž příkrovu vychází z kanálů Red Triangle Circus. Tento bizarně vyhlížející gang okamžitě zažíná terorizovat bezbranné obyvatele města a policie je zcela bezbranná. Oblohu tak osvětluje světlomet s notoricky známým znakem povolávajícím maskovaného hrdinu.

Do herního Batmana byly vydavatelem vkládány vysoké ambice, avšak konečný výsledek se ani náhodou těmto představám nepřiblížil. To, že se hra vydala svou vlastní cestou a filmovou předlohu veskrze ignoruje, by až tak na škodu nebylo. Avšak chybějící temná atmosféra tolik typická pro Tima Burtona a relativně krátká hrací doba si vybraly svou daň. Hře příliš nepomohla nevyváženost jednotlivých verzí pro různé platformy. Zatímco Pc verze byla laděna spíše jako adventura, u konzolí Nintenda převládalo více akčních sekvencí a pro Segu se hráči dočkali nejedné závodní úrovně.

Společným prvkem všem vydaných verzí je postava Batmana vyrážející na místa výskytu Red Triangle Circus. S těmi se nejprve utkáváme v ulicích města, přičemž naše bojové možnosti jsou dost omezené. V podstatě můžeme akorát ovlivnit zbraň, jíž zaútočíme a sílu útoku. K dispozici tak máme krom pěstních soubojů i řadu sofistikovaných zbraní, které sehrávají podstatnou úlohu zejména při soubojích s bossi na konci každé úrovně. Některé závěrečné bosse lze zničit jen konkrétní zbraní a všechny ostatní jsou na ně naprosto neúčinné. Po akčnějších bojích v ulicích si pro nás Batman Returns nachystal pronásledování kočičí ženy po střechách. Ke slovu tak přicházejí spíše vychytávky v podobě háku s lanem k přitahování k jinak nedostupným plošinám.

Samozřejmě usedneme i do legendárního Batmobilu, s nímž se pustíme do pronásledování motorkářů a těžce ozbrojené dodávky. Abychom při této honičce nebyli jen bezbrannými jezdci, dostáváme k dispozici kulomet. V některých verzích hry se krom Batmobilu projedeme i s Batskiboat. Během tohoto svého putování nalézáme nejeden předmět, který podrobujeme analýze. Skenováním nalezených předmětů pátráme po tajemném protivníkovi, za nímž se nakonec vydáváme do podzemní kanalizace. Ta nás ve finále dovátí do ledového světa Tučňáka.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *