The Oregon Trail

The Oregon Trail cover Žánr: Adventura
Datum vydání: 03.12.1971
Výrobce: MECC
Distributor: MECC
Licence: Plná hra
Platforma: PC, Apple II, Mac, Commodore 64, iOS, Nintendo Wii, Nintendo DSi, Nintendo 3DS, Android, BlackBerry
Série: The Oregon Trail

Každý člověk sní o lepším životě, a pokud mu ho není schopný nabídnout současný svět, neváhá podstoupit strastiplnou cestu za lepšími zítřky. Mezi tuto skupinu lidí se řadí i naše postava hledající uplatnění v nepřízni devatenáctého století. Právě se píše rok 1848, kdy jsme udělali nesnadné rozhodnutí vyrazit z městečka Independence na řece Missouri po oregonské stezce až do Willamette Valley. Nebezpečná cesta dlouhá téměř 3200 kilometrů nás rovinatou krajinou dovede ke Skalnatým horám. Nízko položený Jižní průsmyk následuje relativně kopcovitá step do Fort Hall. Další výzvou je řeka Snake, špatně průchozí Modré hory a nakonec řeka Utmillu. Zkrátka a dobře v tuto chvíli nám nikdo a nic nemůže zaručit, že se nám podaří překonat všechny nástrahy osudu a bezpečně dorazit do svého cíle.

Na počátku hry si zvolíme své povolání. To jestli jsme se doposud živili jako bankéř, lékař, tesař, zemědělec atd., svým způsobem nastavuje obtížnost hry. Každé povolání má totiž k dispozici jiný počáteční kapitál. Takže zatímco s 1600 dolary bankéře nemáme problém nakoupit dostatek zásob, u čtyř stovek zemědělce budeme muset hodně zvažovat své priority. Náročnější start do hry je však po právu odměněn po dosažení cíle, kdy hráč získá násobek utržených bodů. U zmíněného bankéře se budeme muset smířit s tím, co jsme urvali po cestě. Oproti tomu nejníže položený učitel získá celkem citelný 3,5 násobek bodů. Ty zohledňují počet přeživších a jejich zdravotní stav. Dále pak body sbíráme za každou položku v seznamu. Tím se drobnou oklikou vracíme zpět k úvodu hry. Po volbě profese a pojmenování členů své výpravy se přesuneme k nákupu zásob. Nějací ti tažní voli jsou naprostou nutností a to samé platí i pro ošacení, munici, náhradní díly k vozu a samozřejmě nesmíme zapomenout na adekvátní zásoby potravy.

Neméně důležitým rozhodnutím je měsíc, kdy se vstříc nebezpečné oregonské stezce vydáme. Optimální je se držet historické zkušenosti, kdy nejoptimálnější bylo období dubna a května. A to kvůli dostatku trávy pro pastvu zvířat. Během svého putování narážíme na spoustu nečekaných situací, co nás nutí přehodnocovat své možnosti. Nepřízeň počasí, nájezdy indiánů či řádění zlodějů nás mohou připravit o část zásob, které mohou následně scházet. Přeci jen být na cestě bez náhradního kola, jenž se s hodně vysokou pravděpodobností během cesty rozláme, je značné riziko. Obdobně jsme na tom se zdravím dobrodruhů. Horečka, spalničky, úplavice, zlomeniny, ale i pokousání jedovatým hadem, může dotyčného ohrozit na životě, pokud bude podvyživený. Množství přidělované potravy přitom patří k položkám, jenž můžeme svým rozhodnutím ovlivnit. Pokud máme omezenou zásobu, musíme zkrátka šetřit. Naštěstí tu je možnost lovu, jakožto zdroje potravy, jíž následně ve směnném obchodu vyměníme za potřebné náležitosti.

O člena karavany můžeme přijít i při nevalném překračování řeky. Na základě rychlosti proudu a hloubky se je zapotřebí rozhodnout, zda ji přebrodíme nebo raději vše převezeme. A při špatné volbě si můžeme být jistí ztrátou drahocenného člena výpravy. Hra nás tímto stylem provádí po důležitých orientačních místech stezky. Hráč se tak zábavnou formou dozvídá něco z historie, což je také primárním účelem The Oregon Trail. Za jejím vznikem stojí učitel Don Rawitsch, jenž společně s Paulem Dillenbergerem a Billem Heinemannem, vytvořil v roce 1971 pomůcku pro svou třídu. Ta zaujala Minnesota Educational Computing Consortium, státní organizaci vyvíjející vzdělávací programy. Pod jejich křídly je od roku 1974 The Oregon Trail součástí výuky dějepisu na amerických školách. Během své dlouhé historie se hra dočkala několika reedicí, kdy se původní obsah předělal na novější platformu. To sebou samozřejmě neslo i vylepšení grafiky.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *