Street Fighter

Street Fighter cover Žánr: Bojovka
Datum vydání: 30.10.1987
Výrobce: Capcom
Distributor: Capcom
Licence: Plná hra
Platforma: PC, Amiga, Amstrad CPC, Atari ST, Commodore 64, Nintendo Wii, iOS, ZX Spectrum, NES, SNES
Série: Street Fighter

Někdo má v životě ustláno na růžích, jiný zase musí každodenně bojovat o své právo na život. Do druhé skupiny se řadí i Ryu, mladík s pověstí pouličního rváče. I přes své útlé mládí se mu podařilo dokázat své přednosti v pořádaných zápasech, v nichž doslova deklasoval své protivníky. Získaná pověst zdatného bojovníka mu otevírá vrata k výzvě, jenž se zkrátka neodmítá. Jen ti nejlepší z nejlepších jsou přizvání na turnaj bojových umění, aby prokázali svou sílu. Avšak na vrchol je dlouhá cesta a Ryu bude muset nejprve porazit desítku ostřílených bojovníků s totožnou ambicí. Naše krvavá pouť začíná v rodném Japonsku, odkud se následně rozletíme do Británie, Spojených Států, Číny a ve finále Street Fighteru navštívíme Thajsko.

V Japonsku na nás čeká Retsu, vyhnaný instruktor bojového umění Shorinji Kempa. Po něm ověří naše dovednosti Geki, jehož pohyby nezapřou umění bojovníků ninja. Ve Spojených státech se nám do cesty postaví Joe, šampión nezákonného kontaktního karate a Mike, boxer těžké váhy, který během zápasu zabil protivníka v ringu. Nemalou výzvou bude i brit Birdie, vysoký vyhazovač používající nezvyklou kombinaci wrestlingu a boxu. Eagle v boji zapojuje bambusové kali tyče, jakožto součást jeho filipínského bojového stylu. V Číně je překážkou Lee ovládající čínský box a postarší profesionální zabiják Gen, jenž si vyvinul vlastní vražedné umění. Skutečnou výzvu poté představuje dvojice vyzyvatelů v Thajsku. Adon, mistr Muay Thai, známého také jako thajský box je jen zahřívacím kolem před nástupem svého mentora Sagata.

Každý zápas se skládá ze tří kol, v nichž je zapotřebí porazit protivníka v daném časovém limitu. Pokud zápas nerozhodneme do vypršení tohoto limitu, je za vítěze prohlášen bojovník s větším množstvím energie. K pokoření soupeře je zapotřebí vyhrát dvě kola. Ale i za předpokladu, že se nám nezadaří, není důvod zoufat, jen daného protivníka vyzveme znovu. V boji krom úderů, kopů a krytí lze využít speciální komba. Street Fighter se tímto stal unikátní, jelikož byl první hrou tohoto typu, v níž dostali bojovníci unikátní bojovou schopnost. A nejspíše není potřeba zdůrazňovat, jak komba ovlivnili celou sérii i další bojové hry. V našem případě o existenci komb ze strany vývojářů nepadlo ani slovo, což hráče nutilo zkoušet všemožné kombinace kláves ve snaze objevit skryté možnosti hry.

Ač je Street Fighter koncipován jako hra pro jednoho hráče, kdy měříme v turnaji síly s počítačem řízenými soupeři, jistý náznak soupeření dvou hráčů tu je. Avšak ve značně omezené podobě. Dva hráči proti sobě mohou nastoupit ve vyřazovacím duelu, v němž se rozhodne, kdo postoupí do zmíněného turnaje. Druhý hráč se ujímá postavy Kena, bývalého tréninkového partnera Ryu. Rozdíly mezi těmito dvěma charaktery jsou však jen kosmetické. Jelikož podstoupili stejný výcvik, tak oba disponují stejnými pohyby i zvláštními schopnostmi.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *