Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade cover Žánr: Adventura
Datum vydání: 1989
Výrobce: Lucasfilm Games
Distributor: Lucasfilm Games
Licence: Abandonware
Platforma: PC, Amiga, Atari ST, Macintosh, FM Towns
Engine: SCUMM
Série: Indiana Jones

Píše se rok 1938, což by nejspíše bylo jen další bezvýznamné datum v kalendáři, kdyby Evropou neotřásala hrozba nacismu. Propaganda Adolfa Hitlera hlásá neskonalou slávu německé říše, k čemuž neváhá využít i mýtických předmětů. Do hledáčku okultistů se tak dostává i Svatý grál. Archeolog a dobrodruh Indiana Jones se po získání kříže Coronado vrací na svou univerzitu, kde jej zastihuje přítel Walter Donovan. Od něj se dozvídáme o zmizení našeho otce, který zasvětit většinu svého života hledání svatého grálu. A jak se ukazuje, před svým zmizením nejspíše narazil na důležité vodítko.

Bez nějakého dlouhého zdržování se vydáváme do Benátek, poslední známé lokace Henryho Jonese. Zde s přispěním archeoložky Elsy Schneider následujeme poznámky v otcově deníku. Ty nás zavádějí do katakomb, důležitému milníku v pátrání po svatém grálu. Avšak v tuto chvíli přichází i nepříjemné zjištění, že nejsme sami, kdo se jej pokouší najít. Po moci grálu nesmírně prahne nacistický režim, který drží Henryho v zajetí na zámku Brunwald. Naše kroky tak míří přímo do jámy lvové, přičemž odhalujeme pravdu o úloze Elsy. Ztráta deníku nás nutí zamířit do Berlína. Nechtěná to zastávka na cestě za posledním křižákem, staletí chránícího tajemství svatého grálu.

Tato dějová linka je dozajista každému známá. Indiana Jones and the Last Crusade kopíruje děj třetího dobrodružství neotřelého archeologa s bičem. Navštívíme tak všechna klíčová místa, na nichž budeme muset uplatnit veškerý svůj důvtip při řešení logických rébusů. Přitom mnohé lokace lze vyřešit vícero způsoby. Při procházení zámku se tak můžeme se strážemi pustit do pěstního souboje nebo se s toho zkrátka zkusíme nějak vykecat. Dalším výrazným příkladem je únik z nacistického německa. Pokud se nám podařilo najít manuál, můžeme si ušetřit spoustu problémů a odletět letadlem. V opačném případě nám nezbývá nic jiného, než se vydat po vzoru poslední křížové výpravy na palubu zeppelinu.

S těmito různými alternativními řešeními je spojeno i bodové ohodnocení. Za předpokladu, že plánujeme dosáhnout co nejvyššího skóre, jsme nuceni hledat ty náročnější řešení, což bývá občas dost deprimující. Tyto veškerá rozhodnutí jsou do jisté míry zohledněna i v samotném závěru hry. Indiana Jones and the Last Crusade si pro hráče připravil hned několik odlišných zakončení hry. Hráči tak dostávají motivaci se k Indiho dobrodružství vracet a zkoušet nová řešení nastolené zápletky.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *