Bust-A-Move

Bust-A-Move cover Žánr: Logická
Datum vydání: 1995
Výrobce: Taito Corporation
Distributor: Nintendo
Licence: Plná hra
Platforma: PC, SNES, Game Gear, 3DO
Série: Bust-A-Move

Proč vymýšlet nějaké složitosti, když ty nejjednodušší hry bývají těmi nejzábavnějšími. Tak přesně touto větou by se dala vystihnout tato kultovní logická hříčka. Tak jako mnoho jiných, i Bust-A-Move má své kořeny v arkádových automatech. Avšak verze určená pro konzole Nintenda byla přeci jen značně rozšířena. Hráči se tak dočkávají hned stovky úrovní, což je více jak trojnásobek výzev.

Princip naštěstí zůstává beze změny. V dolní části hracího okna ovládáme kanón, který je nabíjen bublinami náhodných barev. Naším cílem je bublinu zacílit pokud možno ke stejně zbarveným bublinám visícím od stropu. Ve chvíli, kdy jsou spojeny minimálně tři bubliny stejné barvy, dochází k jejich prasknutí. V ideálním případě se nám tímto odstraněním bublin podaří docílit oddělení dalších od stropu, čím dojde k jejich odpadnutí. Během našeho snažení se strop pravidelně snižuje, čímž tlačí bubliny dolů. Ve chvíli, kdy se nám je nedaří dostatečně rychle odstraňovat, dojdou až k nám, čímž hra končí.

S některými úrovněmi jsme se mohli setkat již v arkádovém provedení, avšak valná většina je zcela nová. Novinkou je i přítomnost speciálních bublin. Výbušná bublina nám přijde vhod, když je zapotřebí v nějakém místě udělat trochu prostoru. Pro bleskové bubliny je zase typické vyčištění vodorovné čáry od bubliny, jíž se dotknou. Vhod dozajista přijde i vodní bublina. Ta při nárazu práská, přičemž proud padající vody zlikviduje každou bublinu, jíž se dotkne. Posledním novým prvkem je zakomponování finálového souboje s bossem.

Samozřejmostí je přítomnost režimu pro dva hráče. V něm je naším hlavním úkolem likvidovat své vlastní bubliny a ty využívat ke škoděni protivníkovi. Pokud se nám podaří zničit více jak ony tři povinné bubliny, tak ty nad toto číslo se přesouvají na hrací plochu protivníka. A každá bublina navíc může v konečném zúčtování sehrát podstatnou roli. Krom hry dvou hráčů si můžeme zvolit možnost změřit síly s počítačovým protivníkem. V tomto režimu dostáváme na výběr s deseti obtížností lišících se strategií hry. Posledním způsobem na prověření našeho úsudku je výzva. V té neustále proudí nové bubliny a cílem hráče je dosáhnout co nejvyššího skóre, přičemž se započítává i počet bublin.

Ač Bust-A-Move vzniklo pro konzole Super NES, dočkalo se i neoficiální konverze pro osobní počítače. Tato verze se v mnoha ohledech proti originálu odlišovala. V první řadě nabízela hráči jen 90 úrovní. Ty byly převážně přebrané a lehce poupravené verze z SNESu. Markantní změnou je absence speciálních bublin. Hráč má tak o něco složitější situaci při řešení logických rébusů při likvidaci visících bublin.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *