Half-Life – Unforseen consequences

Stále nám není úplně jasné, čím jsme si to právě prošli. Jedinou jistotou je totální kolaps. Všude kolem nás dochází k zlověstnému jiskření. Znamení hodně rychle vypadnout. Naštěstí se již uvolnili vstupní vrata, takže se jimi bez váhání vrhneme do chodby. Pomocí poškozeného skeneru si otevřeme dveře a doběhneme k nedalekému výtahu. Ten nás dopraví do chodby, kde se v rohu krčí dvojice vědců. Naše snaha dojít k dalším dveřím nás dovádí do slepé uličky. Skener nás odmítá pustit. Vrátíme se tedy k dvojici a promluvíme si s nimi. Občas je trochu nutné dotyčné přemlouvat, než souhlasí se spoluprací.

Až nám otevřou inkriminované dveře, tak je zapotřebí obezřetnost. Za několik okamžiků bude velín zaplaven sprškou výbojů. A těm dozajista nikdo nechce stát v cestě. Chvíli tedy počkáme, než blesky dokončí dílo zkázy, jemuž podlehnou i protější dveře. Máme tak hned zase zpřístupněnou další chodbu. Zanedlouho projdeme skrz pošramocené dveře do prostoru s poškozeným potrubím. A jelikož si na něm můžeme povšimnout nápisu laser, tak nebude od věci zbystřit pozornost. Pomůže nám to se zavčasu skrčit před unikajícími paprsky. Na konci této chodby najdeme u zamčených dveří páčidlo. Nástroj, jímž si můžeme rozbít výplň dveří a protáhnout se jimi.

Ve chvíli kdy u výtahu stiskneme tlačítko, se ozve zlověstný výkřik. Jasné znamení, že bude mnohem bezpečnější se vydat nahoru po svých. Žebřík nás dostane na vrchol šachty, kde právě člen ochranky odráží útok emzáků. Zda mu vypomůžeme, je zcela na nás. V podstatě nejsme nijak omezeni. Pokud se mu rozhodneme prorazit lebku páčidlem a zmocníme se jeho pistole, je to jen věc našeho svědomí. Ale jakožto správný klaďas jej můžeme požádat o doprovod a společně se probojujeme až k recepci, kde jsme nedávno svou pouť započali. Hned při příchodu upoutá naší pozornost výbuch krytu větrací šachty. Ta se stává cestou do přilehlé laboratoře. Při průlezu pozor na padající skříň.

Další povalená skříň v rohu místnosti nám poslouží k vyšplhání k větračce u stropu. Tou se dostáváme na chodbu s dvojicí laboratoří. Místní vědci očividně neměli zrovna nejlepší den a příchozí emzáci je do jednoho dostali. To samé platí i o členovi ochranky ležícímu na konci chodby. Konečně se tak oficiálně dostáváme k pistoli a můžeme se protáhnout dveřmi do další části komplexu. V té naši pozornost upoutává podivný muž s aktovkou. Ten si stojí na ochozu, jako by se snad kolem něj ani nic nedělo. A jak záhadně se objevil, tak i odešel. Ovšem na nějaké velké přemýšlení není čas, my se musíme soustředit na prostřílení se koridorem až k díře do kanalizace.

Ta je svým způsobem slepá. Ať se vydáme kamkoliv, tak narazíme na konečnou. Co tedy upoutává naši pozornost, je druhá díra u stropu. A jelikož je příliš vysoko, tak je zapotřebí improvizovat. V kanále tedy najdeme ovládací kolo, jehož otočením prostor zaplavíme. Dostáváme tak možnost se protáhnout příslušnou dírou. Nedaleko od ní narazíme na výtah do podzemí. Pákou uprostřed můstku jej aktivujeme a rychle na něj seskočíme. V tuto chvíli budeme čelit nevídanému zájmu emzáků. Takže se celkem zapotíme. Dole samozřejmě nezapomeneme porozbíjet bedny, v nichž najdeme nějakou tu munici.

Při přesunu k mostu na nás čeká nemilé překvapení. Těsně před námi se zhmotňuje emzák, přičemž při dopadu ničí můstek. Přeskočíme tedy vpravo na potrubí, po němž přelezeme k mřížce větrací šachty. Mřížku rozbijeme a větračkou se protáhneme až do stoky. I když jde s trochou štěstí hodit do vody přítomné bedny a přeskočit, není to nezbytné. Snadnější je skočit do stoky a na nezamřížovaném konci se protáhnout kanálem k žebříku. Při tom si samozřejmě dáváme pozor na mrchy zachycené u stropu. Ty hladově čekají, až si nás budou moci přitáhnout ke svým kusadlům.

V tuto chvíli máme nejtěžší za sebou. Nyní se stačí protáhnout úzkými uličkami až ke skladišti se zavěšenýma bednami. Malý to zádrhel vyžadující trochu obratnosti. Nejprve po žebříku vyšplháme nahoru k bednám. Po nich následně přeskáčeme k průchodu na druhé straně. Tím se dostáváme k výtahu do kancelářského komplexu. Další to kapitoly našeho dobrodružství.