Half-Life: Opposing Force – Vicarious reality gameplay

Poté, co opustíme podzemí po rouře, vyskáčeme po výčnělcích ve zdi na můstek biodomu. Navazující chodba nás dovede ke spojovacímu tunelu. K naší smůle jsou dveře na druhé straně uzamčené, takže nám nezbývá nic jiného, než udělat čelem vzad a vypořádat se s emzáky, co se teleportovali do tunelu. A jak jsme již dříve byli svědky, zpětná vlna teleportace rozbila jednu z tabulek skla. Při přebíhání venkovního prostoru si je potřeba dát pozor na značně nepříjemné překvápko teleportující se nám do cesty ke dveřím ve skále. Během likvidace není na škodu mít dostatečný odstup, přeci jen nečekaný výbuch po zasažení smrtelné rány dokáže zaskočit.

Kratičká vyjížďka plošinou nás dostává do laboratoře s několika vzorky emzáků. Otevírat jejich příbytky je naprosto zbytečné. Jen se postaráme o ty, co utekli a není na škodu popadnout vybuchující broučky. Dveřmi za zdí vyjdeme na chodbu. V kumbálu vlevo najdeme munici do teleportovače. Pak již zamíříme k zaseknutým výtahovým dveřím. Rozbijeme horní výplň, načež vzniklou mezerou proskočíme do výtahu. Visící mříž nám poslouží k vyšplhání na kabinu, z níž po žebříku zamíříme na vrchol šachty. Skokem na vyražené dveře se dostaneme do nejvyššího patra komplexu. Tím jen urychleně proběhneme k dalšímu výtahu v chodbě vlevo.

V zavalené chodbě projdeme jedinými možnými dveřmi do patrové laboratoře. Sklo v horním patře je naprasklé, takže mu stačí jen opravdu málo, aby se s řinčením vysypalo. Pokud zde někoho zaujala otevřená větračka v horním rohu, může k ní přisunutím křesla k nábytku vyskočit. Výbušní broučci jsou však více na škodu, než užitku. Takže pokud po nich zvláště netoužíte, je lepší se větračce úplně vyhnout. Z dostatečné vzdálenosti se postaráme o emzáky pod námi a následně po římse seskáčeme na zem. Dveřmi ve skále se přesuneme do další z laboratoří. V této najdeme ležet na podlaze hodně zajímavý vzorek mimozemské technologie.

S další hračkou v inventáři vyrazíme chodbou až do místnosti s červeným tlačítkem u počítačového terminálu. To aktivuje hologramový záznam vědce informující o zajímavých vzorcích. Až dokončí svou řeč, tak se nám otevřou dveře k vitrínám s těmito vzorky. Ta zadní vlevo by nás měla obzvláště zajímat, jelikož získaný kousek budeme potřebovat k dalšímu postupu. Jak funguje, si můžeme vyzkoušet hned vzápětí. Přes skladiště projdeme do místnosti s dvojicí ocelových můstků. Na tom jednom stojíme, avšak ten druhý je v tuto chvíli mimo naše možnosti. Tedy alespoň ty doskokové. To se ale s využitím nové hračky mění. Namíříme ji k zelenému kokonu a držíme tlačítko střelby, dokud se nepřitáhneme, kam potřebujeme.

Další postup nás dostává do místnosti s několika emzáky. Po standardní deratizaci vyběhneme po schodech vlevo ke spojovacímu tunelu. Ten nás dování na prostranství s nebezpečnou podzemní potvorou. Její chapadla chmatající po každém zdroji hluku je zapotřebí trochu zblbnout. K tomu můžeme využít výbuch granátu. Na škodu také není pohyb při skrčení, zkrátka nedávat o sobě příliš vědět. Tímto stylem bez nějakého většího problému pobereme zásoby z přítomných beden, než zaměříme pozornost k rozbité ventilaci vedoucí ve skále. A pokud někdo předpokládá, že se k ní dostaneme pomocí přitahovače, má pravdu. Držením tlačítka střelby se přitáhneme k ventilaci. Ta nás dovede do skladiště s vysílačkou. Vyslechnuté hlášení nesvědčí o příliš dobrém vývoji situace. Je potřeba vyrazit kolegům na pomoc. Spínačem na stěně deaktivujeme větrák a hurá pokračovat touto větračkou.