Half-Life – On a rail gameplay

Hned na počátku nás staví člen ochranky, aby nás informoval o současném stavu věcí. Vůbec by nebylo na škodu, kdyby se někdo kompetentní dostal k raketě a odpálil ji na oběžnou dráhu. A jelikož v širokém okolí není nikdo jiný, musíme se na strastiplnou cestu vydat sami. Pákou za zády sekuriťáka si zvedneme závoru a vydáme se tunely ke svému cíli. Krátce potom, co nám nad hlavou zajiskří probíjející kabel, dorazíme k první výhybce. Tu nám v tento okamžik blokuje jeřáb, takže nám stejně nezbývá nic jiného, než pokračovat dál. U další výhybky si přehodíme kolej, směrem rovně. Kdyby náhodou někdo nevěděl, jak na to, tak stačí jen střelit do terčíku ukazujícího směr jízdy. Tato dráha nás zanedlouho dovede k nástupišti s mrtvými vojáky. Místo výstupu. Po schodech vyběhneme k můstku, na jehož konci blokují dvě bedny vstup do kabiny jeřábu. Jelikož je za nimi postavena samostřílna, není od věci zvýšená opatrnost.

Poté, co si pákou v kabině jeřábu odsuneme překážející hák, se vrátíme zpět do vozíku a absolvujeme ještě jedno kolečko. To nás dovádí zpět na dráhu, jíž jsme před chvílí absolvovali. Opět si tedy dáme pozor na visící kabel a hned za ním si přepneme první výhybku. To nás dostává do úseku ovládaného vojáky. Je se tak potřeba připravit na pořádnou palbu ve výtahu do patra i v následující stanici. Tu je záhodno nejprve projít pěšky a pročistit se cestu jak od vojáků, tak i emzáků. A když už tu jsme, nezapomeneme na likvidaci min v navazujícím tunelu. Pak nám již nic nebrání si pákou na zdi otevřít závoru a vyrazit směrem konečná.

Spojovací chodbou projdeme k dalšímu kolejišti. Při tom si je potřeba dát pozor na otravného střelce v bunkru. Na něj platí rychlé proběhnutí k boku bunkru a škvírou v zadní části bunkru se o něj můžeme bezpečně postarat. Poté zaměříme pozornost na červená vrata, za nimiž se nachází silo rakety. Skrz něj po žebříku sklouzneme o patro níže a hup zase do vláčku. S ním prosvištíme tunely, přičemž si dáváme pozor na všudypřítomné nepřátele. Ty neváhali nasadit raketomet i zaminovat tunely. Chce to tedy rozvážnost při postupu vpřed. To nás dovede až k závoře. Tu sice můžeme otevřít pákou na zdi, ovšem mnohem rozumnější je do tohoto vozíku již nenasedat. Zanedlouho by nás dovezl do slepé, podminované větve, s vojákem netrpělivě čekajícím stisknout páku detonátoru.

Mnohem efektivnější je po přepnutí páky na kontrolním stanovišti zamířit chodbou na druhou stranu a nasednout do dalšího vozíku. I ten nás zanedlouho doveze k uzavřené závoře. No, nedá se nic dělat, postaráme se o místní otrapy na vyvýšeném prostranství a pákou vedle bunkru si závoru otevřeme. Cesta do další sekce je otevřena. Výtah nás doveze o patro výše, kde se budeme muset poprat s bednami šíbrujícími nad kolejištěm. Naštěstí se stačí jen skrčit, takže není nic složitého se jim vyhnout a největším úskalím tohoto úseku je týpek za raketometem. Krátce za ním narazíme na tunel s probíjejícím vedením. To nás má upozornit na následující výhybku, jíž si musíme přepnout.

Tím se dostáváme k rozbitému výtahu, takže nám nezbývá, než se vydat po svých. Pod žebříkem si je potřeba dát pozor na senzory samostřílen. Když zavčasu seskočíme z žebříku, tak se jim vyhneme. Cestu do tunelu nám tu však ještě blokují nastražené miny, ale těm se jednoduše vyhneme proskočením skrz okno. V tunelu si je ještě zapotřebí dát pozor na kulometné hnízdo. K přiblížení si zde vypomůžeme bednami, za nimiž se kryjeme. To jsme již téměř u cíle. V otevřeném prostoru přímo proti sobě vidíme červená vrata. Při přesunu k nim nám může život trochu komplikovat sniper zakempený za maskovací sítí na skále vlevo. Ale pokud se tu nebudeme nijak zdržovat a rovnou zamíříme k ovládání vrat, tak nás nejspíše ani nezaregistruje a my si ušetříme práci s jeho likvidací.

Projitím druhých vrat stojíme před vstupem do řídícího střediska. Mezi námi a cílem nám však stojí nepříjemně nastražené výbušniny. K vyhodnocení situace nám stačí chvilka. Bez nějakého fíglu se po schodech nemáme šanci dostat. Naštěstí tu stojí bedna, jejímž přesunutím mezi druhý a poslední paprsek detonátoru vytvoříme potřebný stupínek pro přeskočení této nástrahy. Na konci chodby najdeme odpalovací místnost, v níž stiskneme tlačítko mezi okny. Raketa je odpálena a my se můžeme vrátit vraty na prostranství s odstřelovačem. Zde se nám otevřeli dříve uzavřená vrata, za nimiž slezeme po žebříku k dalšímu vláčku. Snad to následující dobrodružství bude kapánek poklidnější.