Half-Life: Blue Shift – Focal point gameplay

Skok do neznáma nás přenáší na Xen. Po troše toho rozkoukání se postaráme o přivítací výbor. Pokud někdo potřebuje, tak na odlehlejší straně plošiny najde oživovací jezírko. Kdo má zdraví dostatek zabočí vlevo a po kamenech v rohu vyskáče na kamenný můstek nad námi. Jeskyně po naší pravici je slepá, takže se vydáme k vzdálenější, v níž najdeme úzkou chodbičku. Zničíme rostlinou mřížku před ní a proplazíme se do další jeskyně. Z té se tunelem vlevo opětovně protáhneme do další jeskyně. Pokud na rozcestí zahneme doleva, tak se dostaneme do slepé větve s nějakou tou municí. Pokud po ní tedy netoužíte, můžete se rovnou vydat vpravo. V navazující jeskyni se jak jinak protáhneme dalším tunelem do prostoru s vodní nádrží. Vpravo od nás se nachází jezírko, pro ty kdož cestou utrpěli nějaké to menší poranění. Poté chodbou vlevo opustíme systém jeskyní.

Nyní stojíme před několika levitujícími ostrůvky. Po nich je zapotřebí přeskákat k dalšímu průchodu. S trochou snahy se nám zadaří správně naplánovat cestu, abychom k cíli dorazili bez újmy. Tím jsme skoro u dalšího místa vyžadující trochu toho skákání. Jenže sotva se po dvojici ostrůvků dostáváme na středový prstenec, tak přilétá nepřátelský letoun a dělá nám čáru přes rozpočet. Nejenže ničí ostrůvek vedoucí k cílové jeskyni, ale i ten, po němž jsme sem doskákali. V tento okamžik jsme zde uvězněni a musíme se postarat o teleportující se emzáky. Likvidací posledního připoutáváme pozornost letectva. Opakovaný nálet poničí prstenec. Při tom padá i sloup k protější skalnaté římse. Přejdeme tedy po něm a za dvojicí balvanů rozbijeme mřížku. Vzniklým otvorem seskočíme do tekoucí vody.

Korytem říčky se protáhneme pod hladinou k otvoru. Poté přeskočíme přes předěl a necháme se donést k vodopádu. Trocha toho adrenalinu při dopadu do jezera nesmí odvést naší pozornost od středového ostrůvku. Na něm se nachází trampolína, jíž využijeme k doskočení na vodopád na druhé straně. Korytem dojdeme k hlavnímu toku, kde vyskočíme na pevnou půdu a vyrazíme proti proudu. To nás zanedlouho přivede k prostranství s trampolínou. Pomocí té vyskočíme ke vstupu do jeskyně nad námi. Ta nás po chvíli přivádí k místu probíhajícího výzkumu. Tedy alespoň zde vědci zkoumali jakési krystaly, než se o ně zdejší fauna postarala. A když už tu jsme, tak dozajista nebude od věci zjistit, co to jejich zařízení dělá. Nejprve dojdeme ke generátoru a zajistíme přívod energie do ovládacího panelu. Ten se nám po naběhnutí generátoru otevře. Dvojici potenciometrů natočíme do středu červené zóny, čímž způsobíme drobnější zemětřesení.

To na nás upozorní několik nepřátel. Těmi se však nemusíme nijak zvlášť zabývat, sejmeme jen ty, co nás přímo ohrožují při přesunu do jeskyně. V té vlivem otřesu došlo k provalení stropu. Do vzniklé díry vyskáčeme po kamenech, využijeme služeb jezírka a vyrazíme systémem jeskyní zpět na začátek. Když se prostřílíme k povědomému kamennému můstku, jsme přesně v onom východu z jeskyně, který byl dříve slepý. Spuštěním přístroje jsme zkrátka zahýbaly světem a nic nám již nebrání v návratu domů. Tedy brání. Ještě je zapotřebí zlikvidovat hordu emzáků, jenž nám hodlají zabránit opuštění Xenu. Při jejich likvidaci si rozhodně neberme servítky, čas na vstoupení do teleportu je omezený, a pokud tu nechceme zkejsnout, musíme jednat rychle. Misi v cizí dimenzi máme úspěšně za sebou, avšak tím práce pro doktora Rosenberga nekončí. Po vyslechnutí trochy té teorie ho následujeme k výtahu k podzemní elektrárně.