Half-Life: Blue Shift – Captive freight gameplay

Konečně se nám podařilo dostat na povrch. Při přibližování k zátarasu je zapotřebí obezřetnost. Hned za ním na každé straně narazíme na samostříl. Avšak vybavení získané ze zaparkovaného náklaďáku za trochu té snahy stojí. Posílení o nějaký ten granát a výbušniny dojdeme k vratům na opačné straně. Stiskem tlačítka si je otevřeme. Přibližně uprostřed tunelu najdeme mrtvolu kolegy ležící vedle auta se zavražděným vědcem. Krom získání brnění a nového kousku do zbrojního arzenálu je toto místo důležité kvůli vstupu do obslužných chodeb parovodu. Kdo chce, může vyrazit na konec tunelu. Avšak čeká nás tam nemilé překvapení. Vojáci nám jej zavírají těsně před nosem. Stejně se tak musíme vrátit k poklopu. Ten si otevřeme kolem, jímž točíme až nadoraz.

Žebřík do chodeb se pod námi po chvíli rozpadá. Není proto na škodu stisknout skrčení a minimalizovat škody způsobené pádem. Nyní se je potřeba skrz chodbu prostřílet k další zastávce. Cestou narazíme na uzavřené průchody. Ty si jednoduše otevřeme příslušným kolesem. Ten první klasicky projdeme. U toho druhého došlo k zaplavení, a i když na stěně probleskuje elektrický kabel, není nutné panikařit. Normálně proplaveme k ovládacímu kolu a dveře si otevřeme. Než však dorazíme na toto místo, budeme se muset ještě vypořádat s unikající párou. V okamžiku, kdy k ní dorazíme, tak opatrně proklouzneme kolem zdi vlevo k ventilu mezi parními sloupci. Jeho uzavřením máme tento problém vyřešen a můžeme si proklestit cestu k výtahu o patro výš.

V něm je zapotřebí počítat s větší koncentrací emzáků. Při našem postupu se zanedlouho dostaneme k rozcestí. Vydáme-li se rovně, tak dorazíme do místnosti, v níž najdeme přístroj na doplnění zdraví, schovaný za velkými bednami. Pro nás je tedy podstatná cesta vpravo. Až proběhneme kolem probíjejících kabelů, bude zapotřebí zapojit trochu důvtipu. V rohu tu máme dvě bedničky, z nichž si vytvoříme schody k nakloněné větračce. Při jejím průchodu si dáváme pozor na všudypřítomné emzáky. Zkrátka tady si neoddychneme ani na okamžik. A o následujícím pachtění to platí dvojnásob. Poté, co si odsuneme sud blokující dveře, se vydáme nejdříve po schodech dolů. Je to sice slepé rameno, ale nějaká ta munice do pistole a zejména armor se budou za chvíli hodit.

Při cestě vzhůru zanedlouho narazíme na dvojici vojáků komplikující život vědci. Hned, co se o ně postaráme, si vyslechneme vědcův povzdech a zejména nasměrování na doktora jménem Rosenberg. Jeho nalezení je nyní klíčové. Vyrazíme tedy protějšími dveřmi ke schodišti. Na něm nám stačí vyběhnout k otevřeným dveřím v patře. Ovšem pro dobrý pocit se můžeme zastavit výš zlikvidovat místní hlídku. Po vystrčení nosu na ulici nás čeká tvrdá přestřelka se skupinou vojáků. Jestli se do nich pustíme napřímo či zvolíme nějaký taktičtější přístup je otázka oblíbeného stylu. Podstatné je získat kontrolu nad dvorem, načež po nás začne pálit muž z okna v patře. Toto okno je naše cesta dál. Po kontejneru a naskládaných pneumatikách vyskočíme na římsu okna.

Dveře vpravo nás zavedou zpět na chodbu. Což není v našem zájmu. Mnohem raději vyrazíme prosklenými dveřmi do kanceláře, z níž pokračujeme až ke stanovišti ochranky skladiště. V něm za zamčenou mříží, u níž rozbijeme zámek, najdeme nějakou tu munici a zejména brnění. Oboje se bude v následujícím skladišti hodit. Opětovně můžeme očekávat litý boj. Naštěstí v bednách ve skladišti či v menším skládku najdeme dostatek lékáren na zahojení šrámů. Vědec, jehož vysvobodíme z kontejneru, nás zase nasměruje na doktora Rosenberga. Kdo ze zvědavosti nakoukne i do kontejneru vlevo, tak narazí na dvojici emzáků. Tím máme tuto položku odškrtnutou a můžeme se dveřmi vedle červeného kontejneru vydat vstříc další přestřelce.

Na nádvoří si je potřeba nejprve poradit s po zuby ozbrojenými vojáky. Poté se z kontejneru ozve povědomé bušení a volání o pomoc. Je zapotřebí osvobodit dalšího vědce. Pohled na dvojici cívek připoutá pozornost k dřevěným klínům. Jejich zničením docílíme jejich odvalení, což nám zpřístupní dveře do vagónu. Vděčný vědec nás opětovně navede na kolegu jménem Rosenberg, nejvyšší čas ho konečně najít. Ovšem ještě bude zapotřebí pobít pořádnou hordu nepřátel. K tomu nám výtečně poslouží kulomet uschovaný v bedně na prvním vagónu. Ta je viditelně popsána, takže si ji rozbijeme a přesně mířenou salvou přivítáme příchozí. Těch je relativně hodně, kadence kulometu tedy přijde vhod.

Po průchodu tunelem se dostáváme k nádvoří s hodně nepříjemným překvapením. Vojáci zrekvírovali tank, jehož palba se nám snaží ukrojit tu trochu času, co nám ještě zbývá. Jen co se postaráme o pěchotní jednotku, vyskočíme na korbu náklaďáku a popadneme panzefaust. S jeho drobnou pomocí se postaráme o tank. Pokud by někdo potřeboval výrazně doplnit zdraví, není žádný problém po zemi i v bednách se tu povaluje více než dost lékárniček. Spojovací chodba nás zanedlouho dovede do dalšího tunelu. V něm si dáme pozor na samostříl vpravo. Poté dojdeme po kolejích až k odstavenému vagónu. Ten stojí před zavřenými vraty. S těmi je zapotřebí něco vymyslet, tak proč nepoužít natlakované láhve. Když všem čtyřem ustřelíme hlavici ventilu, tak jejich náraz do vrat prorazí dostatečně velkou dírou.

Tím se pomalu dostáváme do finále. Hned, co si vyčistíme prostranství kolem točny, dojdeme do boudy s jejím ovládáním. Tlačítkem vpravo otevřeme vrata depa a pákou vlevo přenastavíme točnu. Nyní můžeme s klidným svědomím dojít do depa, vylézt na mašinu a nastartovat ji. Mašina i s vagónem zacouvá k rampě, z níž se dostaneme k uvězněnému doktoru Rosenbergovi. Nic však nedostaneme zadarmo. Vojáci tohoto okamžiku využívají k našemu uvěznění. Jsme společně s doktorem zamčeni ve vagónu. Čas přijít s nějakým geniálním nápadem. A o ty Rosenberg nemá nouzi. Po chvilce uvažování nám dělá stoličku, abychom se dostali k střešnímu poklopu. Jím se protáhneme na střechu vagónu, zlikvidujeme zákeřnou skupinku vojáků a vrátíme se za doktorem.

Toho instruujeme, aby nás následoval ke dveřím na konci nakládací rampy. Těmi se po schodišti vracíme zpět do kancelářských prostor. Přes ty se protáhneme do sklepení, kde nás doktor upozorní na nepoužívaný výtah skrytý za stěnou. Tu rozbijeme, což nám nabídne pohled na výtah, jímž se dostaneme hlouběji do suterénu. Kratičkou chodbou dovedeme doktora k uzamčeným dveřím. Ty nám zanedlouho otevře a pozve nás do své laboratoře. Po troše té teorie na vlastní oči uvidíme otevření portálu do jiné dimenze.