4D Prince of Persia

4D Prince of Persia cover Žánr: Plošinovka
Datum vydání: 26.02.1994
Výrobce: Kirill A. Terebilov
Distributor: Kirill A. Terebilov
Licence: Freeware
Platforma: PC
Série: Prince of Persia

Není nejspíše moc lidí, kteří by se nesetkali se značkou Prince of Persia. Tato dnes již klasická plošinovka přinesla na svou dobu velice povedené animace hlavního hrdiny, na nějž čeká nelehký úkol. Zlotřilý vezír Jaffar uvěznil perskou princeznu ve věži paláce a nutí ji ke svatbě. Přesněji řečeno dává ji ultimátum, kdy se má během pouhé hodiny rozhodnout, zda si ho vezme nebo raději zvolí smrt. Tak či onak se Jaffar zmocní království, o nějž tak dlouho usiloval. Aby si princezna nedělala plané naděje na zázrak, nechal vezír jejího milého uvrhnout do podzemního žaláře. A to je místo, kde se právě ocitáme. Z cely se nám sice prchnout podařilo, ale to je pouhý začátek. Podzemní katakomby jsou plné stráží a nástrah. A čas běží tak rychle.

Někdo by se mohl v tuto chvíli zeptat, proč do svého hledáčku zájmu zacílit právě 4D Prince of Persia, když ho již jednou hrál v originální podobě. A do jisté míry by se mu muselo dát za pravdu. 4D je neoficiálním remakem původního prince, o čemž svědčí stejné intro i začátek hry. I grafické zpracování vychází ze známého prostředí, jímž jsme kdysi procházeli. Obdobně na tom je i skladba pastí. Bodáky, propadliště, bezedné jámy i skryté otvírání dveří. Zkrátka na první pohled by se mohlo zdát, že nám Kirill A. Terebilov nenachystal nic nového. Ovšem po chvilce hraní nám to dochází. Jednotlivé úrovně jsou značně poupravené do náročnější formy. Mnohem tužší jsou i souboje s nepřáteli v pozdějších fázích hry.

4D Prince of Persia nám tak přináší novou, mnohem náročnější výzvu, v níž se můžeme vydat pokořit smrtící podzemí paláce, v naději na záchranu své milované. I přes vyšší obtížnost nás stále limituje hodinový odpočet, během něhož se se všemi nástrahami musíme vypořádat. Tak jako v Prince of Persia, ani zde nejsme nijak omezeni počtem životů. Akorát při jeho ztrátě začínáme od začátku aktuálního levelu. Přičemž přijít k úhoně není nic složitého. Okamžitě nám láme vaz nespočet smrtících pastí a vyčerpat můžeme i body života. Ty ztrácíme při pádu z výšky, zásahu padající sutě nebo po zásahu mečem. Naštěstí se cestou povaluje dostatek lahviček s elixírem, doplňující ztracené body života. Zkrátka, co se hratelnosti týče, držíme se osvědčených principů dnes již kultovní hry.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *