Vikings: War of Clans

Vikings: War of Clans cover Žánr: MMO
Datum vydání: 10.8.2015
Výrobce: Plarium
Distributor: Google Play, App Store
Licence: Free to play
Platforma: Browser, Android, iOS

Hrát


Skandinávská mytologie je plná historek o chrabrých bojovnících, pro něž je čest padnout uprostřed bitevní vřavy. Pro vikinga je poctou si vydobýt místo ve Valhalle, hodovní síni, v níž Odin shromažďuje duše těch nejlepších bojovníků pro bitvu po Ragnaroku. Seveřane nemají strach a taktéž se neštítí tvrdé práce v drsných podmínkách Skandinávie. Avšak pro rozkvět malé vesničky v nekonečné impérium je zapotřebí pevné ruky schopného náčelníka. V okamžiku, kdy do jedné takové vísky přicházíme, jsme postaveni před nelehké rozhodnutí. Místní starší padli za oběť zlotřilým zrádcům. A pokud nechceme nechat tuto vesnici napospas nájezdům, musíme přijmout roli Jarla, moudrého náčelníka. Cesta za slávou a ctí může započít.

Vikings: War of Clans je svým pojetím klasickou budovatelskou strategií. Jakožto nově jmenovaný náčelník se ujímáme své zodpovědné práce a nejedním strategickým rozhodnutím píšeme dějiny své vesničky. Na počátku máme značně omezené zdroje surovin. Hra přitom pracuje se čtyřmi základními zdroji, dřevem, železem, kamenem a jídlem. Hned v jednoduchém tutoriálu si tak vyzkoušíme postavit důl, farmu, chýši dřevorubce i lom. Avšak s těmito stavbami by jsme si příliš dlouho nevystačili, vesnici je zapotřebí bránit před loupeživými nájezdy. Záhy tedy stavíme kasárna a verbujeme první válečníky.

Takže zatímco na pravé straně říčky budujeme hospodářské budovy, ta levá je určena vojenským stavbám a řadě speciálních. Krom již zmíněných kasáren si zde zbudujeme polní nemocnici, slévárnu, dílny a chybět samozřejmě nesmí ani sídlo hrdiny. Hrdina, vzor pro ostatní je nedílnou součástí nejedné budovatelské strategie. Vikings: War of Clans není žádnou výjimkou. Jak náš hrdina sbírá zkušenosti, dostává za ně body, které proměňujeme v řadu bonusů. Postupně tak ovlivníme rychlost stavby, produkci surovin či vlastnosti svých jednotek. Těch máme k dispozici relativně velké množství, ovšem k těm výkonnějším se nejprve budeme muset prokousat stromem vědění.

I když nikdo nepochybuje o moudrosti svého náčelníka, nikdo nemůže znát vše. Proto tu máme orákulum, místo vědění, kde se moudří kněží pouštějí po stopách vědění. A to hned v několika kategoriích. Výzkumem si polepšíme ekonomicky, vojensky a stranou nezůstane ani náš hrdina či později šaman. Zefektivnit zemědělství, těžbu surovin, jejich přepravu i zpracování je v náročných severských podmínkách pro vikingy přímo nutností. Věda je však velmi užitečná i na bitevním poli. Správným rozložením tréninku snížíme množství prostředků nutných pro získání vojenské jednotky. Neméně užitečné bude vylepšení dovedností v obraně, útoku i navýšení zdraví vojska, respektive hrdiny. Zkrátka možností, do čeho investovat suroviny pro získání nějaké té výhody navíc, je více, než dost.

Rozumným přerozdělováním svých zdrojů se tak postupně propracujeme k prosperujícímu městečku se silnou armádou. To je chvíle, kdy můžeme začít pomýšlet na expanzi do okolí. Tak jako v mnoha jiných hrách tohoto typu, i ve Vikings je alfou i omegou válčení s ostatními hráči. A co si budeme povídat, když už se táhne do války, není na škodu mít po ruce nějaké ty spojence. Není tedy od věci se stát součástí nějakého silného klanu a v jeho barvách se den co den rvát o své místo ve Valhalle.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *