Roblox

Roblox cover Žánr: MMO
Datum vydání: 1.9.2006
Výrobce: Roblox Corporation
Distributor: Google Play, App Store, Microsoft
Licence: Free to play
Platforma: Browser, Android, iOS, Xbox One


Král je mrtev, ať žije král. Tak touto legendární větou by se poslední dobou nejspíše mohla honosit online herní platforma Roblox. Zatímco před vypuknutím pandemie se nejspíše nejčastěji v rámci mladších ročníků skloňoval Minecraft, poslední dobou ho značně zastiňuje tento herní svět. Ve své podstatě jde po grafické stránce o podobný styl, který sice nijak neoslní detaily, avšak výtečně funguje na poli zábavnosti. Roblox přitom mezi online herními platformami není žádným nováčkem. Davida Baszucki a Erik Casse jeho beta verzi pod názvem DynaBlock vydali již v roce 2004. O rok později došlo k přejmenování na Roblox a 1. září 2006 jsme se dočkali oficiálního vydání.

Co si budeme povídat, od prvního spuštění do dnešních dnů již uplynulo mnoho vody, tak proč se tato hra dostává do popředí zájmu až nyní? Odpověď je relativně prostá David Baszucki nebyl velkým zastáncem jakékoliv reklamy či tiskového zpravodajství, a tak zajímavě pojatá platforma Roblox zapadla v přílivu mnoha dalších. To však autory motivovalo pracovat na vylepšeních, jenž by jejich výtvor přiblížily k cílové skupině hráčů. Nyní tak máme k dispozici nástroj pro tvorbu vlastních her. Kdokoliv dostává prostor pomocí objektově orientovaného programovaní využívající programovací jazyk Lua postavit svůj svět zábavy.

V editoru si nejprve vygenerujeme prostředí, do něj zasadíme předměty, herní prvky a ve chvíli, kdy jsme se svým výsledkem spokojeni, můžeme jít s kůží na trh. Přičemž za svou námahu se můžeme samozřejmě nechat adekvátně ocenit. Do svého výtvoru můžeme implementovat placený obsah. A to formou jednorázového nákupu „vstupenky do hry“ nebo vsadit na mikrotransakce, neboli platby za nějaký produkt ve hře. Procento z výnosu se následně dělí mezi vývojáře a Roblox Corporation. Zkrátka tu máme klasickou free-to-play hru, v níž mohou hráči nakupovat, prodávat a vytvářet virtuální předměty.

Zatímco si oděvy může koupit kdokoliv, jejich prodej je umožněn pouze hráčům s prémiovým členstvím. Pro další příslušenství v podobě částí těla a předmětů je dokonce potřeba být veden jako správce. Zkrátka mít za sebou nějakou tu vývojářskou minulost a prokázat jí své zkušenosti. Nutno podotknout, že lidé, co se tomuto věnují na plný úvazek si jsou schopni vydělat zajímavé peníze. Roblox je tak hodně specifický virtuální svět s vlastní reálnou ekonomikou. Je tak jen na hráči, zda se rozhodně si pořídit nějaké ty prémiové věci či se smíří se základní postavou.

Možnost vlastního vývoje je velkou devízou hry. Každoročně vzniká nespočet nových her, z nichž se rekrutují zajímavé tituly předurčené k úspěchu. Mezi ty nejhranější se v současnosti řadí např. Adopt Me! V této hře se ujímáme řady domácích mazlíčků a staráme se o ně. Se svými miláčky lze samozřejmě obchodovat a ceny těch nejvzácnějších se přibližují stu dolarů. Velké oblibě se těší i hra na policajty a lupiče. Jailbreak, neboli útěk z vězení svému tvůrci bohatě pokryl výdaje na vysokoškolské vzdělání. Roblox se tak pro mnoho nadějných tvůrců stává zajímavou příležitostí přivést své nápady k životu, za což jim jsou hráči nadmíru vděčný.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *