Forge of Empires

Forge of Empires cover Žánr: Strategie
Datum vydání: 17.04.2012
Výrobce: InnoGames
Distributor: Google Play, App Store
Licence: Free to play
Platforma: Browser, Android, iOS

Hrát


Lidské dějiny jsou přímo prošpikované důležitými milníky. Před mnoha tisíci lety byl vrcholem techniky kamenný pazourek, před stovkami let se klíčovým stalo kolo či kladka a dnes se bavíme o kvantových počítačích a umělé inteligenci. Zkrátka a dobře v každé epoše dějin se lidstvo opírá o trochu jiné vynálezy, které ho posouvají k lepší budoucnosti. Od prvních nesmělých krůčků v pravěku jsme dokázali ujít dlouhou cestu, jíž si nyní můžeme projít i my ve strategické hře Forge of Empires.

Po nezbytné registraci se vžijeme do kůže vůdce malého kmene. Právě jsme se usadili ve své nové domovině, jíž je zapotřebí začít rozvíjet k blahobytu. V tento okamžik prozatím stojí jen radnice, což velice záhy změníme. K pochopení základních principů hry nám dopomáhají rádci, na jejichž popud postavíme první obytnou budovu a loveckou chýši. Tím máme postaráno o příjem surovin. Mince a nástroje jsou nedílnou součástí pokroku a je v našem zájmu si zajistit jejich pravidelný přísun. Veškerá výstavba a vylepšování budov, výzkum, verbování vojska i dobývání provincií není nijak lacinou záležitostí a budeme se muset hodně ohánět, abychom vybudovali vzkvétající říši.

Nedílnou součástí tohoto procesu je výzkum. S jeho pomocí záhy opustíme pravěk, projdeme si dobou bronzovou, železnou, obdobími středověku, průmyslovým věkem až po současnost. Tím však vývoj nekončí a svoji civilizaci provedeme i několika epochami budoucnosti. K odemykání jednotlivých vynálezů, jenž jsou přehledně uspořádány do vývojového stromu, nám slouží body výzkumu. Ty nám Forge of Empires přiděluje automaticky za každou uběhnutou hodinu. Další body lze v omezená míře získat dobytím provincie, splněním úkolu a poté nákupem. Avšak jak velice rychle zjistíme získávání bodů není tou největší brzdou pokroku. Pro odemčení jednotlivých technologií jsou potřeba hlavně suroviny. Dostáváme se tedy k hlavní náplni naší práce, starat se o rozkvět našeho města.

Obytné budovy, dílny, vojenské stavby, sklady i všemožné kulturní budovy a dekorace jsou nezbytností pro pokrok. Avšak omezené zdroje i místo nás nejednou bude nutit dělat kompromisy. Některé druhy staveb proto zůstanou bez povšimnutí a naopak ty, jenž sednou našemu stylu hraní zaplní ulice našeho města. Při jeho budování nesmíme zapomenout vhodně rozvrhnout cesty spojující budovy s radnicí. Důležitou úlohu sehrávají i dekorace zvyšující kulturu. Ta má přímý vliv na produktivitu, jelikož spokojený občan má motivaci lépe pracovat.

Všemi těmito zákonitostmi nás postupně provází naši rádci, od nichž dostáváme řadu úkolů. Tyto úkoly jde rozdělit na dva proudy. Tím prvním je hlavní příběhová linka, jíž si musíme projít úkol po úkolu. K té se záhy přidávají další rádcové s dobrovolnými úkoly. Je tak na uvážení hráče, zda mu stojí za to dané zadaní splnit. Když nabízená odměna neodpovídá vynaloženému úsilí, není nic snazšího, než daný úkol odmítnout. Forge of Empires nám místo něj nabídne výhodnější pobídku. Plnění úkolů nás nejen provede příběhem, ale zejména nám výrazně dopomůže při získávání zdrojů. Krom mincí a zásob se dostaneme i ke zboží, vojenským jednotkám i nějakému tomu diamantu.

Nedílnou součástí hry je i vedení bojů. Ve větší míře si své taktické dovednosti otestujeme při podrobování provincií. Jejich obsazování je zdrojem surovin, ale i tolik nedostatkového rozšíření. Provincii lze pod svou správu získat diplomatickým zaplacením nebo vojenskou silou. U některých provincií je boj nezbytností, jelikož je požadovaná cena neakceptovatelná. V tu chvíli nastupuje armáda složena s několika odlišných jednotek. Každá má svou slabou a silnou stránku a je na našich dovednostech je rozmístit tak, aby zasáhli soupeři smrtící úder. To je zpracováno tahovou formou na bitevním poli tvořených šestiúhelníky.

Ve hře samozřejmě nemůže chybět ani interakce s ostatními hráči. I když nám v napadání sousedních hráčů zhola nic nebrání, není to stavebním kamenem postupu ve Forge of Empires. Mnohem lepších výsledků totiž dosahujeme spoluprací. A je jedno, zda tu mluvíme o obchodu nebo sousedské výpomoci. Jelikož není v našich silách vyrábět efektivně všechny druhy zboží, je moudré se zaměřit jen na některé a ostatní získat výměnou na tržišti. Motivací pro sousedskou výpomoc nejsou ani tak mince, jichž je spíše symbolicky, ale šance získat nákres velkolepé budovy. A s ní i nejedno zvýhodnění.

Pokud má přeci jen někdo dobyvačné choutky a nechce nechat ležet svou armádu ladem, jsou pro něj jak stvořené turnaje nebo cechovní války. Toto snažení samozřejmě nezůstává bez odměny a krom prestiže chrabrého válečníka si hráč odnáší i nějaké ty odměny a zvýhodnění. Forge of Empires nás tak nespočtem různých přístupů posouvá vpřed napříč lidskými dějinami.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *